Leasing wchodzi do BIK

opublikowano: 25-07-2014, 00:00

Firmy leasingowe będą się wymieniać informacjami z BIK. Dzięki temu baza biura może się w końcu zapełnić danymi o firmach.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) rozpoczęło współpracę ze Związkiem Polskiego Leasingu (ZPL). Dzięki temu leasingodawcy zyskają pełny dostęp do systemu wymiany informacji kredytowej. Trafią do nich także dane z Biura Informacji Gospodarczej BIG Info Monitor.

— Umożliwienie dostępu do danych zgromadzonych w systemie BIK może sprawić, że ocena ryzyka dla firm leasingowych będzie prostsza, a to przyczyni się do zwiększenia dostępu do finansowania, szczególnie dla firm z sektora mikroprzedsiębiorstw i MSP — twierdzi Andrzej Sugajski, dyrektor generalny ZPL.

Ponieważ współpraca BIK oparta jest na zasadzie wzajemności, dołączenie leasingodawców może znacznie zasilić bazę BIK Przedsiębiorca.

— Współpraca pozwoli na wypełnienie luki informacyjnej dotyczącej mikroprzedsiębiorstw i firm z sektora MSP — potwierdza Sławomir Grzelczak, wiceprezes BIK.

W bazie BIK znajdują się informacje o ok. 122 mln rachunków należących do ok. 22 mln klientów indywidualnych. BIK gromadzi też dane o ponad pół mln rachunków kredytowych należących do 0,5 mln podmiotów gospodarczych. Obecnie w systemie informacji BIK Przedsiębiorca uczestniczy 14 banków komercyjnych, kilkadziesiąt banków spółdzielczych i dwa zrzeszenia spółdzielcze. BIK Przedsiębiorca ma osiągnąć poziom nasycenia porównywalny do bazy konsumentów w 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu