Leasingowy hit ma konkurenta

opublikowano: 22-11-2017, 22:00

Siemens Finance uruchomił opcję online dla drobnych przedsiębiorców. To drugi gracz na tym rynku. I raczej nie ostatni

Na początku 2016 r. informowaliśmy o wejściu na rynek LeaseLinku, fintechu założonego przez byłych pracowników spółek z grupy Raiffeisena — Wojciecha Kazimierskiego i Marcina Grodowskiego. Zaproponowali oni drobnym przedsiębiorcom leasing całkowicie online jako jedną z form rozliczania płatności za zakupy dokonane w sieci, dostępną w modelu płatności obok pay by linków, kart, rat itp. To była nowość. Do wczoraj, kiedy uruchomienie podobnej usługi ogłosił Siemens Finance.

BŁĘDY
PRZESZŁOŚCI: — Dwa lata temu nie dogadaliśmy się co do współpracy z Siemens
Finance, ale ujawnienie szczegółów naszej działalności podczas tych rozmów
zaowocowało stworzeniem rozwiązania podobnego do naszego — mówią Marcin
Grodowski i Wojciech Kazimierski, założyciele LeaseLinku.
Zobacz więcej

BŁĘDY PRZESZŁOŚCI: — Dwa lata temu nie dogadaliśmy się co do współpracy z Siemens Finance, ale ujawnienie szczegółów naszej działalności podczas tych rozmów zaowocowało stworzeniem rozwiązania podobnego do naszego — mówią Marcin Grodowski i Wojciech Kazimierski, założyciele LeaseLinku. Fot. Marek Wiśniewski

Konkurencja

SimplyLease do złudzenia przypomina rozwiązanie LeaseLinku. Cały proces, łącznie z identyfikacją i weryfikacją wnioskodawcy, odbywa się online. Opcja leasingu pojawia się w modelu płatności podczas zakupów w sieci. Sprawdzanie klienta opiera się na mechanizmie znanym z rynku pożyczkowego, polegającym na przelaniu złotówki z własnego rachunku na konto leasingodawcy, który na podstawie danych o właścicielu zasięga o nim informacji w różnych źródłach. W ciągu 15 minut otrzymuje się decyzję kredytową. Po jej akceptacji w miejscu wyznaczonym przez klienta pojawi się kurier z umową do popisania. Platforma działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Siemens Finance jest zainteresowany współpracą głównie ze sklepami internetowymi, które chcą dać klientom możliwość finansowania zakupów leasingiem. Przedsiębiorcy mogą sfinansować tym sposobem zakup urządzeń o wartości od 1 tys. do 30 tys. zł. Warunkiem jest prowadzenie działalności nie krócej niż rok.

— Docelowo myślimy jednak o zwiększeniu maksymalnej kwoty finansowania. Chcemy też znieść ograniczenie dotyczące działania na rynku co najmniej 12 miesięcy, bo widzimy, że takimi zakupami najbardziej zainteresowane są start-upy — mówi Cezary Zbierzchowski, kierownik zespołu e-commerce w Siemens Finance, odpowiedzialny za wdrożenie platformy SimplyLease.

Sto procent online

Firma planuje ponadto w ciągu najbliższych miesięcy całkowicie wyeliminować elementy offline. Docelowo cała procedura — od złożenia wniosku do podpisania umowy — ma odbywać się za pośrednictwem internetu.

— Dzięki współpracy z Autenti, firmą zajmującą się autoryzacją dokumentów, na początku przyszłego roku kupujący będą mogli potwierdzić umowę podpisem elektronicznym. W efekcie decyzja o udzieleniu leasingu zakończy procedurę przyznania finansowania — mówi Cezary Zbierzchowski. Kolejny etap to opracowanie rozwiązania, dzięki któremu klienci nie będą musieli sygnować drukowanych dokumentów.

— Chcemy, żeby kupujący w ciągu kilku minut od rozpoczęcia zakupów online podpisał umowę leasingową i zamówił przesyłkę towaru. To realnie perspektywa najbliższego roku, maksymalnie dwóch — zapewnia Tomasz Plata, współzałożyciel Autenti. Obecnie usługa SimplyLease dostępna jest w kilku sklepach oferujących sprzęt IT. Od kilku dni trwa także pilotaż platformy w sklepie internetowym sieci RTV Euro AGD. W najbliższym czasie możliwość wzięcia leasingu online ma pojawić się w kolejnych dużych sklepach z artykułami RTV i AGD. Siemens Finance zapewnia, że stawki leasingu za pośrednictwem SimplyLease nie różnią się od rynkowych. Można też samodzielnie decydować o wartości wstępnej oraz wykupu urządzenia.

O krok dalej

Wojciech Kazimierski opowiada, że Siemens Finance zgłosił się do niego z propozycją współpracy prawie dwa lata temu, po artykule w „PB”.

— Pokazaliśmy wtedy szczegółowo nasz leasing, analizując możliwość współpracy. Nie udało nam się dogadać w tym zakresie, ale ujawnienie szczegółów stworzonego przez nas procesu zaowocowało powstaniem konkurencji — mówi Wojciech Kazimierski.

LeaseLink nie ogranicza się do udzielania leasingu spółkom działającym minimum rok, a oprócz finansowania leasingiem do kwoty 50 tys. zł proponuje także pożyczkę od 500 do 15 tys. zł na okres od 3 do 18 miesięcy. W planach jest wprowadzenie sprzedaży z odroczoną płatnością. Firma ma już sporą sieć dystrybucji i jest otwarta na różne kanały sprzedaży.

— Mamy ponad 2,5 tys. partnerów w multikanałowej dystrybucji. Współpracujemy nie tylko ze sklepami internetowymi, ale także m.in. punktami stacjonarnymi, pośrednikami finansowymi i bankami — mówi Wojciech Kazimierski.

Dla Siemens Finance instytucje finansowe to konkurencja, dlatego nie ma planów kooperacji z nimi. Natomiast LeaseLink współpracuje już z trzema bankami (poza Raiffeisenem — ING Bank Śląski oraz BOŚ Bank).

Nowy inwestor

LeaseLink ma w planach kilka innowacyjnych rozwiązań.

— Kończymy prace nad dynamicznymi cenami. W efekcie stawki prezentowane klientowi w naszych kalkulatorach będą inteligentnie dopasowywały się do jego profilu zakupowego, a także wstępnej weryfikacji kredytowej, bez konieczności sprawdzania w bazach. To rozwiązanie w całości zdigitalizuje proces negocjacji cen — mówi Wojciech Kazimierski. Ponadto firma pracuje nad zmianą inwestora. W kwietniu 2016 r. udziałowcem stała się Pragma Faktoring.

— Potrzebujemy jednak dostępu do większego i tańszego źródła finansowania. Rozwiązaniem byłby inwestor globalny, który mógłby pomóc nam również w wyjściu na zagraniczne rynki, czego domagają się od nas partnerzy — mówi Wojciech Kazimierski. Firma przewiduje sprzedaż nawet 100 proc. udziałów. Wybrała doradcę, który pomoże znaleźć odpowiednich kandydatów. Inwestycji w LeaseLink przygląda się już właściciel jednej z dużych firm pożyczkowych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu