Czytasz dzięki

Led Zeppelin wygrał batalię o rzekomy plagiat

  • DI
opublikowano: 06-10-2020, 22:00

Sąd Najwyższy USA odmówił postępowania w sprawie rzekomego plagiatu w piosence „Stairway to Heaven” brytyjskiego zespołu Led Zeppelin.

Decyzja sądu apelacyjnego z marca 2020 r. na korzyść grupy pozostaje więc w mocy. Gitarzysta Jimmy Page i wokalista Robert Plant byli oskarżani o skopiowanie riffu z instrumentalnego utworu „Taurus” amerykańskiego zespołu Spirit, napisanego w 1967 r. przez Randy’ego Wolfe’a, występującego jako Randy California, który zmarł w 1997 r. Sprawa została wniesiona w 2014 r. przez jego fundusz powierniczy. Page zeznał w 2016 r., że pierwszy raz usłyszał utwór „Taurus” dwa lata wcześniej, mimo że — jak wspominał w 1996 r. Randy Wolfe — Led Zeppelin był supportem Spirit podczas trasy po USA w 1968 r. Przysięgli uznali, że Page i Plant mieli co prawda dostęp do „Taurusa”, ale riff, o którego kradzież byli oskarżeni, nie był podobny do początku „Stairway to Heaven” z 1971 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane