Legnica za blisko 100 mln zł ma obwodnicę miejską

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-11-2005, 17:24

W Legnicy oddano w piątek do użytku ostatni odcinek obwodnicy miejskiej, stanowiącej fragment drogi krajowej nr 3. "Całkowity koszt budowy drogi przekroczył 100 mln zł" - poinformował podczas otwarcia obwodnicy prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski.

W Legnicy oddano w piątek do użytku ostatni odcinek obwodnicy miejskiej, stanowiącej fragment drogi krajowej nr 3. "Całkowity koszt budowy drogi przekroczył 100 mln zł" - poinformował podczas otwarcia obwodnicy prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski.

     Podkreślił, że inwestycja poprawiła jakość życia mieszkańców Legnicy. "Jako jedno z nielicznych dolnośląskich miast możemy poszczycić się obwodnicą. Dzięki niej tranzyt przez miasto zmniejszył się o 30-40 procent, a przez niektóre ulice nie przebiega już w ogóle" - powiedział prezydent Legnicy.

     "Tak jak ta budowa powinna być prowadzona każda inwestycja, była to wzorowa współpraca samorządu z agendami rządowymi. Ta inwestycja poprawi bezpieczeństwo w mieście i polepszy warunki dojazdu do specjalnej strefy ekonomicznej" - stwierdził Edward Gajerski, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

    Koszt ostatniego etapu budowy legnickiej obwodnicy wynosił 31,8 mln zł, z tego prawie 18 mln zł stanowiło dofinansowanie Unii Europejskiej. Wybudowano dwa pasy jezdni od skrzyżowania z ulicą Nowodworską aż do węzła autostrady A-4.

     Budowa obwodnicy była najważniejszą i najkosztowniejszą inwestycją realizowaną w ostatnich latach w Legnicy. Współfinansowały ją, oprócz UE: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Ministerstwo Infrastruktury oraz Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

      "Dzięki unijnej dotacji na skończenie budowy obwodnicy, ze środków własnych gmina wydatkowała jedynie nieco ponad milion zł i nie musi zaciągać kredytu, który był przewidziany w budżecie na wypadek, gdybyśmy środków z Unii Europejskiej nie zdobyli" - wyjaśnił Arkadiusz Rodak, rzecznik legnickiego magistratu.

    Ostatnie trzy odcinki Obwodnicy Zachodniej budowano od 2002 roku. Mimo że obwodnica liczy tylko osiem kilometrów, jej budowa była niezwykle kosztowna, gdyż oprócz jezdni o szerokości 7 metrów wykonywano m.in. bariery energochłonne, ścieżki rowerowe, drogi dojazdowe, ronda, mosty i sygnalizacje świetlne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane