Lekka zwyżka głównych indeksów

Joanna Pluta
opublikowano: 30-06-2009, 11:50

Wczorajsza sesja na amerykańskich parkietach zakończyła się lekką zwyżką głównych indeksów. Dow Jones wzrósł o  1,1%, a indeks szerokiego rynku S&P 500 zamknął się z zyskiem na poziomie 0,9%.

Nastroje poprawiły dobre dane z Eurolandu wskazujące na trzeci miesiąc z rzędu pod znakiem poprawy nastrojów w gospodarce. Wskaźnik, badający sentyment w gospodarce wzrósł w czerwcu do 73,3 pkt. z 70,2 pkt. w maju. Poprawa ta jest głównie wynikiem lepszych nastrojów wśród konsumentów oraz w sektorze usług. Umiarkowanie optymistyczne nastroje panowały dziś w czasie sesji azjatyckiej. Główny indeks regionu, tokijski Nikkei 225 wzrósł na dzisiejszym zamknięciu o 1,8%, kończąc kwartał z zyskiem na poziomie 23%. Stanowi to najlepszy wynik od 1995 roku. Na minusie zakończyły się notowania na giełdach w Szanghaju oraz Hongkongu. Tamtejsze indeksy zniżkowały odpowiednio o: 0,5% i 0,8%. Szanghajski indeks i tak jednak pozostanie liderem wzrostów w regionie, zyskując po dzisiejszej sesji 25% w skali kwartału i 13% w skali miesiąca.

Całkiem niezłe nastroje obserwujemy dziś w czasie notowań w Europie. Większość indeksów Starego Kontynentu zyskuje, w tym polski WIG-20, który w okolicach godziny 11.00 zwyżkował o 1 proc.

Rosną głównie walory spółek z sektora bankowego oraz energetycznego i wydobywczego.

O tym, czy zwyżka indeksów będzie kontynuowana, zadecydują najprawdopodobniej czwartkowe dane z amerykańskiego rynku pracy dotyczące zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Ostatnie wzrosty na giełdach napędzane były bowiem przez nadzieje, iż gospodarka światowa najgorsze ma już za sobą. Publikacja Departamentu Pracy USA może te oczekiwania zweryfikować. Ostatnie dane były bowiem bardzo dobre, toteż w czerwcu może być trudno powtórzyć ten wynik.

Joanna Pluta
Autorka jest specjalistką Departamentu Analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Lekka zwyżka głównych indeksów