Lektury

Andrzej Siłuszek
opublikowano: 18-11-1998, 00:00

LEKTURY

Obejrzeć film na DVD

Powoli zwiększa się liczba filmów zapisanych na krążkach DVD i coraz częściej zadajemy sobie pytanie, jak je odtwarzać. Nowa technologia wymaga nowych urządzeń, dlatego też nie możemy odtworzyć płyty DVD w napędzie CD-ROM. W celu odtwarzania takich płyt należy zainstalować w komputerze czytnik DVD, który spełnia dwa zadania — napędu CD-ROM i DVD. Czytnik DVD pracujący z prędkością 2-krotną przy odczytywaniu płyt wideo, jako czytnik CD pracuje z 20- lub 24-krotną prędkością. Najtańsze takie urządzenie można kupić już za okolo 500 zł.

Filmy Wideo DVD można też odtwarzać na stacjonarnych, podobnych do magnetowidu, czytnikach DVD. Najtańszy taki odtwarzacz ma w swojej ofercie Philips — za 2000 zł. Urządzenie odtwarza także płyty audio i nie różni się możliwościami od czytników montowanych w komputerze. Do emitowania dźwięku potrzebuje wzmacniacza z cyfrowym wejściem.

Inne modele stacjonarnych odtwarzaczy DVD to koszt rzędu 2500-4000 zł. Są więc bardzo kosztowną alternatywą dla czytników komputerowych. Za tę kwotę można już bowiem kupić nowoczesny komputer wyposażony w procesor Pentium II, z zainstalowanym czytnikiem DVD. Można przypuszczać, że większość mniej zamożnych klientów poprzestanie na rozszerzeniu możliwości komputera, i nie wyłoży pieniędzy na dodatkowe urządzenie.

„ENTER“, nr 11/98

Teleinformatyka pod lupą

Międzynarodowe stowarzyszenie branżowe World Information and Services Alliance przedstawiło studium poświęcone rozwojowi branży teleinformatycznej na świecie. Raport objął 50 państw, których łączny produkt krajowy brutto stanowi 97 proc. globalnego PKB.

Obroty na światowym rynku teleinformatycznym wyniosły w 1997 roku 1,8 biliona USD. Z niepełnych danych za pierwsze półrocze tego roku wynika, że tempo ich będzie w najbliższych latach jeszcze większe. Ponad 1/3 wydatków na teleinformatykę przypada na Stany Zjednoczone — 643 mld USD. Kolejne miejsca zajmują: Japonia — 317 mld. Niemcy — 119 mld, W.Brytania — 102 mld i Francja —91 mld USD. Łącznie na te pięć państw przypada 65 proc. wszystkich obrotów. Polska w tej statystyce zajmuje 40 miejsce z obrotami 3,7 mld USD.

Obroty na światowym rynku teleinformatycznym stanowiły 6 proc. globalnego PKB. W Polsce udział tych obrotów stanowił w 1997 roku 2,3 proc i był jednym z niższych. Dla porównania wskaźnik ten w Bułgarii wynosił 3,0 proc., w Czechach — 5,7, na Słowacji — 4,0 na Węgrzech — 3,7 i w Rosji — 1,7 proc. PKB.

„PC Kurier“, nr 23/98

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Siłuszek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu