Lektury

Marek Matusiak
opublikowano: 12-04-1999, 00:00

Dane osobowe pod ochroną

Dane osobowe — termin ten zawarty jest w art. 6 ustawy: za dane osobowe uważa się każdą informację dotyczącą osoby fizycznej, pozwalającą na określenie tożsamości tej osoby.

Danymi osobowymi w rozumieniu ustawy nie są — jak to się powszechnie uważa — takie informacje, jak imię, nazwisko, adres itp. Art. 6 ustawy należy rozumieć jako możliwość przyporządkowania konkretnej informacji do konkretnej osoby. Może to być również informacja o zajmowanym stanowisku. Np. w przypadku tzw. ofert business to business — skierowanie ich do wszystkich dyrektorów personalnych firm zatrudniających więcej niż 300 osób będzie uznane za korzystanie z danych osobowych. W każdej z tych firm jest tylko jedna osoba zajmująca to stanowisko i w związku z tym bez trudu można wskazać, do kogo dana oferta została skierowana. Podobna sytuacja występuje w przypadku kierowania ofert do tzw. contact persons. Również tu mamy do czynienia z korzystaniem z informacji pozwalających na łatwą identyfikację danych osób na terenie ich firm.

Danymi osobowymi w rozumieniu ustawy będą również informacje o osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą indywidualnie lub w formie spółek cywilnych. Warunkiem jest, by na podstawie tych informacji możliwa była identyfikacja tych osób.

„Marketing Serwis“

III/1999

Kondycja rynku budowlanego

Według Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast niedobór mieszkań liczony jako statystyczny deficyt w stosunku do liczby gospodarstw domowych wynosi około półtora miliona jednostek mieszkaniowych. Na 1000 mieszkańców przypada średnio około 300 mieszkań, co stanowi jeden z najniższych wskaźników w Europie, charakterystyczny dla społeczeństw o przeciętnej zamożności. W latach 1979-1996 liczba oddawanych do użytku mieszkań systematycznie spadała. Spadkowa tendencja w budownictwie została przerwana dopiero w 1997 roku, jednakże w 1998 roku wzrostowy trend nie zdołał się utrzymać.

Zwraca uwagę malejący w kolejnych latach udział wydatków budżetowych na budownictwo. W 1992 roku wynosił on około 2 proc., w 1995 roku spadł do 1,1 proc., by w 1997 osiągnąć poziom 0,8 proc. produktu krajowego brutto.

Warunkiem niezbędnym powstrzymania spadkowej tendencji w budownictwie mieszkaniowym jest globalne rozwiązanie problemu finansowania budownictwa. Istnieje kilka możliwości przełamania barier. Należą do nich rozwiązania instytucjonalne, tj. uruchomienie kas budowlanych oraz wprowadzenie możliwości uzyskiwania przez system bankowy pożyczek na rynku kapitałowym poprzez banki hipoteczne emitujące listy zastawne.

„Gazeta BCC“

III/1999

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu