Lektury

Marek Matusiak
opublikowano: 01-06-1999, 00:00

LEKTURY

Internetowe rachunki bankowe

Przed rokiem Powszechny Bank Gospodarczy w Łodzi, wchodzący do Grupy Pekao SA, jako pierwszy w Polsce zaoferował klientom konto bankowe obsługiwane przez Internet. Po roku elektroniczny oddział — już w strukturach Banku Pekao SA, który wchłonął PBG — ma nieco ponad 2 tys. klientów. Głównie są to posiadacze także zwykłych rachunków w tym banku.

Dziś konto w elektronicznym banku daje tylko część możliwości rachunku tradycyjnego. Niewątpliwym atutem jest składanie zleceń przelewu za pomocą przeglądarki WWW. Tą samą drogą dostępne są informacje o stanie rachunku. Posiadacz konta elektronicznego nie dysponuje jednak kartami. Co więcej — nie można tych środków wypłacić bezpośrednio z rachunku, a trzeba przelać je na inny „prawdziwy” rachunek i dopiero z niego dokonać wypłaty gotówkowej w zwykły sposób. Klient nie dysponuje też debetem.

Opóźnienie we wprowadzaniu pełnej funkcjonalności jest spowodowane koniecznością dostosowania oddziału elektronicznego do informatycznej struktury banku. Chodzi głównie o to, że rachunki elektroniczne powinny być „odmiejscowione”, tak jak rachunki zwykłe. Pekao SA musi więc integrować nie tylko systemy czterech połączonych banków, ale i piątej, oddzielnej struktury informatycznej. Ma się to stać już w czerwcu.

„Gazeta Bankowa“

Palmtopy na topie

Palmtop to rozwinięcie koncepcji notatnika elektronicznego. Wyposażone w system operacyjny kompatybilny z Windows stały się atrakcyjnym uzupełnieniem komputera stacjonarnego i notebooka. Urządzenia te są dużo mniejsze, lżejsze i znacznie tańsze niż typowe notebooki.

Jedną z głównych zalet palmtopów jest możliwość podłączenia do komputera stacjonarnego, notebooka lub telefonu komórkowego i wymiany danych między urządzeniami; mają interfejsy RS232 lub złącze do kart — PC Card oraz złącze na podczerwień IrDA. Dzięki systemowi operacyjnemu Windows CE, można korzystać z aplikacji, takich jak terminarz, edytor tekstu, bazy danych, arkusza kalkulacyjnego, notatnika, zegara, kalkulatora, zgodnych z oprogramowaniem Microsoft Office, używanym powszechnie na sprzęcie stacjonarnym. Microsoft Outlook — znakomicie sprawdzający się jako organizer w komputerach stacjonarnych (zarządzanie pocztą elektroniczną, nadzór nad kontaktami, zadaniami, kalendarz itp.) pozwala na prostą wymianę i aktualizację danych ze swoim odpowiednikiem w Windows CE. Książki adresowe i terminarze pozostają spójne bez względu na to, gdzie nowa informacja została wpisana. Dotychczasowe organizery elektroniczne, jeśli dysponowały podobnymi funkcjami, to poziom integracji oprogramowania był znacznie niższy.

„Gazeta BCC Magazyn“

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu