Lektury

Marek Matusiak
opublikowano: 21-06-1999, 00:00

LEKTURY

Polski eksport to skansen

To symptomatyczne, że z jednej strony Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych producentów, z drugiej — rodzimi wytwórcy mają niewiele do zaoferowania, zwłaszcza w świecie zaawansowanej technologii. Z myślą o tej strukturalnej słabości organizatorzy tegorocznych Międzynarodowych Targów Poznańskich wzbogacili je o nową formułę promocyjną MTP-Innowacje 99. Podczas towarzyszących jej prezentacji multimedialnych specjaliści przekonywać będą przedsiębiorców do swoich dokonań i wyjaśniać wpływ innowacji i wynalazków na konkurencyjność produktów.

Wypada mieć nadzieję, że inicjatywa ta okaże się sukcesem. Wyroby zaawansowanej technologii stanowią zaledwie 5 proc. naszego eksportu. W ponad 90 proc. są to po staremu surowce, produkty rolnicze i nisko przetworzone wyroby przemysłowe.

Polskie sukcesy gospodarcze nijak więc nie przekładają się na eksport. Nadal sprzedajemy za granicę najbardziej siermiężną, najtańszą masówkę, wyjątkowo w dodatku narażoną na gwałtowne załamania cen na rynkach światowych. W minionym roku dotknęły one m.in. takie hity eksportowe, jak miedź, cukier czy węgiel.

„Polityka“

Fuzja albo przejęcie

Spektakularne połączenie kilku banków i utworzenie z nich Banku Pekao SA, powstanie koncernu naftowego, Grupy Żywiec, Kompanii Piwowarskiej, seria fuzji oraz przejęć giełdowych to zwiastuny kolejnego etapu w historii polskiej gospodarki. Nasi przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi tego, że aby sprostać globalnej konkurencji, muszą łączyć swe siły.

Przed 1990 r. przedsiębiorstwa państwowe poddawano różnego rodzaju podziałom (zwykle bezsensownym) tylko po to, by je później łączyć. Po nadejściu wolnego rynku sytuacja zmieniła się, ale i dziś nader często los firm znajdujących się we władaniu państwa waży się w zaciszu ministerialnych gabinetów. Administracyjnie wybiera się też partnera prywatyzowanych firm. Na razie fuzje i przejęcia odbywają się w Polsce w drodze prywatyzacji kapitałowej. Stroną sprzedającą jest Skarb Państwa. Cechą charakterystyczną (rzadką w rozwiniętych gospodarkach) jest zobowiązanie kupującego do wprowadzenia osłon socjalnych i przeznaczenia określonych sum na inwestycje.

Fuzje i przejęcia przedsiębiorstw można porównać z rewolucją. Proces ten wywołuje zwykle ogromne zmiany w łączących się firmach — od ich formy własnościowej i prawnej, przez strukturę techniczną, organizacyjną, finansową, aż do profilu produkcji. Przeprowadzenie tych zmian wymaga czasu i pokaźnych pieniędzy.

„Wprost“

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu