LEKTURY
Sklep w domu
Nie wychodząc z domu, można dziś kupić wszystko — od chleba i mleka, przez płyty kompaktowe, po samochody. Wystarczy katalog z ofertami, telefon lub komputer z dostępem do Internetu. Taki sposób zakupów przyjął się w innych państwach, w Polsce natomiast wciąż budzi kontrowersje. Polacy powoli nabierają zaufania do sklepów w sieci, ale coraz mniej kupują w ramach sprzedaży wysyłkowej.
Zakupów bez wychodzenia z domu dokonał w swym życiu jedynie co trzeci Polak — wynika z niezależnych badań Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, CBOS i Demoskopu. Przed 1998 r. na zakup towaru w ramach sprzedaży wysyłkowej decydowało się 16 proc. rodaków, w 1998 r. — 14 proc., a w 1999 r. już tylko 11 proc. Badani nie kryli niechęci do tradycyjnej sprzedaży wysyłkowej: aż 61 proc. respondentów stwierdziło, że nie lubi tej formy sprzedaży. Tylko 6 proc. Polaków przyznało, że lubi kupować za pośrednictwem poczty.
Na świecie sprzedaż wysyłkowa wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Amerykanie i mieszkańcy Europy Zachodniej chętnie kupują z katalogów nie tylko książki i płyty, ale ubrania, buty i drobny sprzęt gospodarstwa domowego. Z badań wynika, że za pośrednictwem poczty kupuje się przede wszystkim artykuły hobbystyczne.
„Wprost“
Ziemia i ludzie
Przejmowanie nieruchomości Skarbu Państwa do Zasobu WRSP w 1999 roku absorbowało agencję w minimalnym już tylko stopniu. W tym właśnie roku przejęła ona zaledwie 20 tys. ha. To tylko 0,4 proc. wszystkich, tj. 4666 tys. ha, przejętych od początku działalności. Przejmowanie gruntów stanowiło ważne zadanie do 1995 roku. Przez pierwsze trzy lata agencja przejęła ich blisko 91 proc.
Przez pierwsze pięć lat agencja sprzedawała z roku na rok coraz więcej gruntów. Od 1997 roku utrzymuje się tendencja spadkowa. Udział gruntów sprzedanych do przejętych wyniósł na koniec 1999 roku 18,1 proc. Wskaźnik ten nie jest satysfakcjonujący, toteż agencja podejmuje działania zmierzające do zwiększenia tempa sprzedaży nieruchomości. Niestety, utrzymująca się zła koniunktura w rolnictwie nie zachęca inwestorów.
Podobnie jak w przypadku sprzedaży, z roku na rok spada ilość dzierżawionych gruntów. Na koniec 1999 roku było 154,3 tys. umów dzierżaw, o tysiąc mniej niż w roku poprzedzającym. Obejmowały one 2692 tys. gruntów. Powierzchnia ta zmniejszyła się o 118 tys. ha w porównaniu z rokiem poprzednim, a o 236 tys. ha w porównaniu z 1996 rokiem, kiedy było najwięcej gruntów w dzierżawie.
„Nowe Życie Gospodarcze“