Lena wchodzi do domu

Zbigniew Kazimierczak
22-02-2006, 00:00

Producent oświetlenia rozwija dekoracyjne ramię. To jeden z powodów wzrostu tegorocznych wyników.

Lena Lighting do tej pory koncentrowała się na produkcji i sprzedaży oświetlenia technicznego. Postanowiła jednak wejść w segment oświetlenia dekoracyjnego dla domu.

— Szacujemy ten rynek na 150 mln rocznie. W 2006 r. chcemy w tym segmencie wygenerować 4-5 mln zł — deklaruje Maciej Rychlewski, prezes Leny.

Spółka ze Środy Wielkopolskiej jest w tej dobrej sytuacji, że zbudowała już sieć dystrybucji opartą na hurtowniach i marketach. Wprowadzenie nowych produktów można więc osiągnąć przy relatywnie niskich kosztach. To zaś umożliwia niezłe zarobki.

— Szacujemy, że wyposażenie do domu pozwoli nam osiągnąć rentowność nie gorszą niż w pozostałej części firmy, w której wynosi ona 14 proc. — mówi Joanna Rybak-Schroedter, dyrektor finansowy.

Na początek Lena chce tylko importować wyroby dla domu z Chin, Turcji czy Indii. Jeśli jednak okaże się, że pomysł chwycił, możliwa jest budowa własnego zakładu produkcyjnego, choć raczej nie wcześniej niż za dwa lata. Koszt takiego przedsięwzięcia to kilka milionów złotych i Lena poradzi sobie z tym sama.

Spółka zapowiada na ten rok poprawę wyników finansowych. Właśnie trwają prace nad prognozami.

— Upublicznimy je za dwa, trzy tygodnie — zapowiada Maciej Rychlewski.

Mimo że firmie jako eksporterowi nie sprzyja słabe euro, zarząd oczekuje, iż w 2006 r. uda się zwiększyć przychody w takim tempie, jak w poprzednim. Wtedy urosły one o 17 proc. — do 89 mln zł. Na tej podstawie można szacować, że Lena ma szanse zbliżyć się do 110 mln zł sprzedaży.

— To bardzo ambitny wynik —komentuje prezes.

Razem z przychodami będą rosnąć zyski. Jak szybko? To zależy m.in. od kursów walutowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Lena wchodzi do domu