Leonardo DiCaprio ratuje dziką przyrodę na Galapagos

PAP , DI
opublikowano: 19-05-2021, 12:54

Amerykański aktor przekaże 43 mln USD na odbudowę dzikiej flory i fauny na archipelagu Galapagos w Ekwadorze.

Nowo utworzona organizacja Re:wild, założona przez Leonardo DiCaprio i grupę naukowców zajmujących się ochroną przyrody, zamierza przy współpracy z dyrekcją Parku Narodowego Galapagos, organizacją Island Conservation i społecznościami lokalnymi renaturyzować cały archipelag Galapagos, a także wszystkie archipelagi Ameryki Łacińskiej na Pacyfiku.

Masatoshi Okauchi / Zuma Press / Forum

Aktor przekaże 43 mln USD na sfinansowanie projektów odbudowy przyrody na wyspie Floreana, na której żyją 54 zagrożone gatunki — w planach jest mi.in. przywrócenie wymarłych lokalnie gatunków, takich jak przedrzeźniacz galapagoski.

„Kiedy odwiedziłem Galapagos, spotkałem Paulę Castano i innych środowiskowych bohaterów, którzy codziennie pracowali nad ocaleniem jednego z najbardziej niezastąpionych miejsc na naszej planecie. Zdegradowaliśmy trzy czwarte dzikich miejsc i zepchnęliśmy ponad milion gatunków na skraj wyginięcia. Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań, ponad połowa pozostałych dzikich obszarów Ziemi może zniknąć w ciągu najbliższych kilku dekad’’ — napisał na Twitterze DiCaprio.

Adobe Stock

— Aż 97 proc. powierzchni lądowej Galapagos objęte jest statusem parku narodowego. Nie próbujemy usuwać ludzi. Staramy się współpracować, aby odrodzić te ekosystemy, a także wspierać społeczność. Oni chcą dalej rozwijać się razem z naturą. Na Floreanie np. możesz tuż obok zobaczyć ziębę Darwina. Jeśli pójdziesz na plażę, gdzieś w kątach zobaczysz lwy morskie, wygrzewające się w słońcu tuż obok ciebie. Nie boją się ludzi, ponieważ pracujemy razem — stwierdziła Paula Castano, weterynarz dzikich zwierząt i specjalista odbudowy ekosystemów wysp, dodając, że na efekty odbudowy przyrody „nie trzeba czekać pięć, 20 czy 50 lat, to są natychmiastowe rezultaty’’.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane