Lepsze dane z chińskich usług

Dane o kondycji sektora poza przemysłowego w Państwie Środka w sierpniu wlały troszkę optymizmu w serca inwestorów obawiających się zbyt mocnego wyhamowania drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarki.

Jak informuje agencja Bloomberg, sektor usług odnotował w minionym miesiącu wzrost. Oficjalny indeks PMI dla branży poza przemysłowej wzrósł w sierpniu do 54,4 pkt z 54,2 pkt w lipcu.

Coś drgnęło w chińskich usługach
Zobacz więcej

Coś drgnęło w chińskich usługach

W końcu powiało lekkim optymizmem z chińskiej gospodarki. Sektor poza przemysłowy odnotował w sierpniu 2014 r. wzrost co studzi nieco obawy o nadmierne wychłodzenie koniunktury. fot. Bloomberg

Pozytywną zmianę odnotowano również w przypadku „konkurencyjnego”, „niepaństwowego” wskaźnika opracowywanego przez bank HSBC Holding i Markit Economics. W tym przypadku indeks podskoczył aż do 54,1 pkt z 50 odnotowanych miesiąc wcześniej i znalazł się na najwyższym poziomie od marca 2013 r.

To bardzo istotne odczyty, gdyż sektor usług generował w I półroczu 2014 r. około 46,6 proc. chińskiego PKB.

Prezentacja wskaźników dobrze została przyjęta przez giełdowych inwestorów, co w efekcie zaowocowało znaczącym wzrostem indeksów. Wskaźnik parkietu w Szanghaju wspiął się na 15 miesięczny szczyt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Lepsze dane z chińskich usług