Let`s twits again

Piotr Mazierski, Noble Securities
21-06-2012, 09:35

Trawersując słowa piosenki można stwierdzić, że Ben Bernanke chce kontynuować operację twist, którą rozpoczął w tamtym roku. Optymiści, którzy kupowali akcje na początku tygodnia mogą czuć się rozczarowani.

Wczorajsza sesja nie była pasjonującym wydarzeniem, a dzienna zmienność indeksu WIG20 na poziomie dwudziestu punktów była tego najlepszym dowodem. Względnie płaski przebieg notowań był skutkiem oczekiwania na efekt jednego z najważniejszych posiedzeń FOMC w tym roku. Optymiści, którzy zrobili zakupy w poniedziałek, spodziewali się informacji o kolejnym luzowaniu polityki pieniężnej w USA. Zapowiedzi QE3 jednak nie było, a jedyna nowa deklaracja szefa FED dotyczyła przedłużenia operacji twist do końca 2012 roku. Komitet utrzymał również dotychczasowy poziom stóp procentowych (0,25 proc.) i zadeklarował konieczność kontynuacji polityki taniego pieniądza co najmniej do 2014 roku.

Notowania w Polsce zakończyły się na neutralnym poziomie: WIG20 -0,4 proc., mWIG40 0 proc., sWIG80 +0,3 proc. W tym samym czasie niemiecki DAX zanotował wzrost o 0,4 proc, francuski CAC40 o 0,3 proc. Inwestorzy w Stanach Zjednoczonych deklarację szefa FED odebrali raczej negatywnie i w konsekwencji indeks S&P500 spadł o 0,2 proc., a Dow Jones o 0,1 proc.

Dzisiejsze informacje makroekonomiczne będą zdominowane przez dane dotyczące przemysłu. Przed godziną 9:00 poznamy odczyt indeksu PMI w Niemczech: dla przemysłu (prognoza 45,2 pkt. poprzednio 45,2 pkt.), dla usług (prognoza 51,5 pkt., poprzednio 51,8 pkt.). Również w przypadku całej strefy euro ekonomiści spodziewają się nieznacznego pogorszenia, gdzie indeks PMI dla przemysłu ma spaść do 44,9 pkt. (pop. 45,1 pkt.), a dla usług 46,4 pkt. (pop. 46,7 pkt.). W Stanach Zjednoczonych oczekujemy spadku z tą jednak różnicą, że odczyt nadal znajduje się w przedziale powyżej 50 pkt. (prog. 53 pkt., pop. 54 pkt.). Kolejną istotną informacją będą dane na temat wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (prognoza 380 tys., poprzednio 386 tys.). Ostatnim momentem w ciągu dnia, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę będzie godzina 15:00, kiedy napłyną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym (prog. 4,56 mln, pop. 4,62 mln) oraz wynik ankiet wśród managerów, tj. indeks FED z Filadelfii (prog. 0 pkt., pop. -5,8 pkt.).


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Mazierski, Noble Securities

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Let`s twits again