LG Chem wyda 4 mld zł

opublikowano: 08-10-2017, 22:00

W tym tygodniu Koreańczycy ogłoszą inwestycję w Kobierzycach. W fabryce baterii do e-aut ma pracować 2 tys. osób.

W zeszły czwartek Ministerstwo Rozwoju zaprosiło na konferencję „Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju w praktyce: kolejna duża inwestycja LG Chem w Polsce”. Resort poinformował, że dzięki projektowi powstanie w Polsce największa w Europie fabryka produkująca baterie do samochodów elektrycznych, której odbiorcami będą czołowe europejskie koncerny samochodowe. Godzinę później konferencję przesunięto na bliżej nieokreślony termin.

Zobacz więcej

Ministerstwo Rozwoju

— Konferencja najprawdopodobniej odbędzie się w najbliższy czwartek. LG Chem otrzymał zezwolenie na kolejną inwestycję w Kobierzycach na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (TSSE). Deklaruje, że zainwestuje ponad 4 mld zł i docelowo zatrudni ponad 2 tys. pracowników — twierdzi źródło „PB”.

Nie wiadomo, czy LG Chem poda tę kwotę podczas konferencji. „PB” informował w sierpniu, że firma przedstawiła w dokumencie na stronie FSS, koreańskiego odpowiednika Komisji Nadzoru Finansowego, plany inwestycji w LG Chem Wrocław Energy wartości 436 mld wonów (1,37 mld zł). Rok temu firma rozpoczęła pod Wrocławiem pierwszy etap inwestycji wart 1,3 mld zł. Zakład o powierzchni pięciu boisk do piłki nożnej ma ruszyć pod koniec roku i wytwarzać baterie do ponad 100 tys. aut rocznie. Testy już trwają.

— W obu etapach Koreańczycy wydadzą ponad 6 mld zł. Do 2 tys. pracowników w zakładzie trzeba doliczyć dwa razy więcej osób u kooperantów LG Chem. Ze względu na zaawansowane technologie potrzebni będą pracownicy o wysokich kwalifikacjach. Powstanie co najmniej kilkaset miejsc pracy dla inżynierów, a firma będzie współpracować z uczelniami technicznymi w Polsce — mówi źródło „PB”.

Projekt LG Chem oznacza, że tarnobrzeska strefa zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu zdobyła w tym roku największą inwestycję w Polsce spośród 14 SSE. Tylko ta jedna inwestycja da ponad połowę nakładów zadeklarowanych w gigantycznych projektach motoryzacyjnych ogłoszonych w październiku ubiegłego roku przez LG Chem, Toyotę, Volkswagena i Daimlera. Nad budową fabryki baterii do aut elektrycznych w Polsce zastanawia się także SK Innovation, również z Korei.

Firma ma kontrakt na dostawę baterii do samochodów Mercedes-Benz. Natomiast chiński Beijing WKW Automotive Parts, który zapowiedział budowę fabryki aut elektrycznych w Niemczech, może zbudować zakład baterii do nich w Nowogrodźcu. W grę wchodzi ponoć inwestycja za 1,4 mld EUR, a zatrudnienie mogłoby znaleźć 2 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy