Liczba IPO na GPW spadła w 2015 r., wartość wzrosła

ISBNews
opublikowano: 13-01-2016, 12:35

Na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w 2015 roku odnotowano 32 oferty pierwotne (IPO), co oznacza dalszy spadek w porównaniu z minionymi latami. Łączna wartość ofert na GPW w tym okresie wzrosła o 127 mln euro i wyniosła 440 mln euro, wynika z raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

"Na giełdzie w Warszawie odnotowano 32 IPO (z czego 14 miało miejsce na rynku głównym, a 18 na rynku NewConnect) w 2015 roku, co oznacza dalszy spadek w porównaniu z minionymi latami - w 2013 roku liczba debiutów wyniosła 54, a w 2014 roku 35. Łączna wartość ofert w minionych dwunastu miesiącach wyniosła 440 mln euro, co oznacza wzrost o 127 mln euro w porównaniu z rokiem 2014, głównie za sprawą udanych IPO przeprowadzonych w pierwszych miesiącach roku" - czytamy w komunikacie.

GPW logo i dzwonek
GPW logo i dzwonek
Puls Biznesu

"Nie ulega wątpliwości, że warszawska giełda przeżywa obecnie najtrudniejsze chwile w swojej 25-letniej historii. Gwałtowne spadki cen akcji największych spółek i malejące obroty pogłębiły problemy rynku pierwotnego, w który już wcześniej mocno uderzyły zmiany w OFE. Jednak czynniki polityczne to niejedyny problem polskiego rynku. Zostało to szczególnie wyraźnie uwidocznione w ostatnim czasie za sprawą szeregu bankructw i skandali dotyczących m.in. kilku emitentów obligacji na Catalyst. Staje się coraz bardziej jasne, że bez poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz ogólnej jakości na rynku kapitałowym naszej giełdzie coraz ciężej będzie odzyskać zaufanie inwestorów i rozwijać się dynamicznie w kolejnych latach" - powiedział wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Filip Gorczyca, cytowany w komunikacie.

Największymi IPO w Warszawie w 2015 roku były oferty spółek Uniwheels (126 mln euro), Wirtualnej Polski (74 mln euro) i Idea Banku (62 mln euro).

Jak wynika z raportu IPO Watch Europe, łączna wartość ofert pierwotnych w Europie w całym 2015 roku wyniosła 57,4 mld euro. To znaczny wzrost w porównaniu z 2014 r. i najwyższą aktywność na rynku IPO od początku globalnego kryzysu finansowego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane