Liczba transakcji wzrośnie wiosną 2005 r.

Agnieszka Janas
28-12-2004, 00:00

Rynek mieszkań cechuje stabilizacja — to wniosek z raportu Ober Haus. Największy ruch w listopadzie zanotowano w Warszawie i Katowicach.

Ostatnie miesiące roku to tradycyjnie czas zmniejszania się liczby transakcji mieszkaniowych w Polsce. Nie zmienia to faktu, że nadal idą w górę ceny mieszkań w Warszawie. Wedle danych z raportu przygotowanego przez agencję Ober Haus, nie jest spodziewany tak duży wzrost, jak pod koniec 2003 r., ale też nie widać oznak stabilizacji na obecnym poziomie. Od maja 2004 r. ceny wzrosły już prawie o 10 proc. Przyczynia się do tego zbyt niska podaż mieszkań. Mimo to klienci starają się obniżać wyjściowe ceny lokali.

— Coraz częściej kupujący negocjują. W rezultacie ceny transakcyjne są o blisko 10 proc. niższe niż ofertowe — wyjaśnia Anna Grzywaczewska z warszawskiego oddziału Ober Haus.

Jesienny zryw

W Katowicach popyt na nieruchomości mieszkaniowe zdecydowanie wzrósł w listopadzie. Liczba klientów powiększyła się o 35 proc. Najczęściej szukali oni mieszkań do 60 mkw., zlokalizowanych w śródmieściu lub na popularnych osiedlach. Cena 1 mkw. w listopadzie wyniosła średnio 1,55 tys. zł. Dużą popularnością cieszą się nadal działki budowlane. Jednakże ze względu na brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, transakcji zakupu gruntów jest coraz mniej. Najmniej na wzroście zainteresowania klientów skorzystał w Katowicach rynek wynajmu — tu popyt nie wzrósł tak znacząco jak w przypadku transakcji kupna-sprzedaży.

Mała stabilizacja

W Krakowie oraz Poznaniu listopad należał do spokojnych miesięcy. W stolicy Małopolski liczba transakcji na rynku nie odbiegała od poprzednich miesięcy, tym bardziej że deweloperzy nie rozpoczęli sprzedaży nowych projektów. Stabilny jest także rynek wtórny. Nie mija moda na tradycyjnie najlepsze lokalizacje. Ciągłym zainteresowaniem cieszą się Stare Miasto, Śródmieście, Krowodrza. Coraz więcej zwolenników znajdują również nieruchomości zlokalizowane na południowych krańcach miasta. Pozytywną przesłanką na 2005 rok jest wzrost aktywności drobnych inwestorów, którzy zainteresowani są nieruchomościami, jako inwestycją. Poszukiwane są zarówno grunty, jak i budynki.

Analitycy Ober Haus spodziewają się, że w Poznaniu nastąpi niewielki spadek zainteresowania. Niezmiennie najatrakcyjniejsze na rynku wtórnym są mieszkania w nowszych budynkach z cegły, wykończone, których ceny wahają się od 3,5 do 4,1 tys. zł za mkw. Ponieważ nie wszystkie mieszkania sprzedawane są w takiej cenie — średnia cena mkw. mieszkania jest niższa.

— Od kilku miesięcy utrzymuje się ona na niezmienionym poziomie i wynosi blisko 2,5 do 2,6 tys. zł za mkw. — informuje Justyna Płonka z poznańskiego oddziału Ober Haus.

Nieco w dół

Wyraźny spadek zainteresowania mieszkaniami wystąpił natomiast na rynku trójmiejskim. I to zarówno pierwotnym, jak i wtórnym. Jednak nie wpływa to znacząco na ceny, które utrzymują się na tym samym poziomie od trzech miesięcy. Największym popytem cieszą się w dalszym ciągu mieszkania w Sopocie i na Starym Mieście w Gdańsku.

Wyniki rynku nieruchomości poprawia wynajem mieszkań. Szczególnie istotna grupa najemców to zagraniczni studenci. Ich największym zainteresowaniem cieszą się lokale trzypokojowe w dzielnicach sąsiadujących z uczelniami. Czynsze za takie mieszkania wahają się w granicach 1,3-2 tys. zł miesięcznie. Widoczne jest też zainteresowanie cudzoziemców zakupem mieszkań, niestety liczba transakcji nie zwiększa się od trzech miesięcy.

Byle do wiosny

Tradycyjnie listopad i grudzień to miesiące, w których spada liczba zawieranych transakcji. Mimo dużego zainteresowania lokalami w stolicy i Katowicach, nawet tu liczba transakcji spadała w porównaniu z okresem powakacyjnym.

— Pośrednicy z niecierpliwością oczekują stycznia, lutego, spodziewając się większej aktywności na tym rynku — ocenia Anna Grzywaczewska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Liczba transakcji wzrośnie wiosną 2005 r.