Liderzy mają się dobrze

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 2002-05-13 00:00

Sektorowi zaawansowanych technologii zdecydowanie przewodzi Computerland. Swoje problemy pogłębia za to Apexim.

Z grona spółek informatycznych klasę potwierdził warszawski Computerland. To był jedenasty z kolei kwartał, w którym integrator odnotował poprawę wyników.

O sporym rozczarowaniu można mówić w przypadku Comarchu. Mało kto przewidywał tak drastyczny spadek przychodów i rentowności. Specjaliści zastanawiają się, w jaki sposób spółka zamierza rozwijać sprzedaż zagraniczną w chwili, kiedy ma duże problemy na rodzimym rynku.

Raport kwartalny opublikował jeszcze Optimus Technologie. Wyniki spółki są jednak trudne do analizy, gdyż są to rezultaty osiągnięte po podziale Optimusa na dwa odrębne podmioty.

— Po wynikach Computerlandu nie widać spowolnienia gospodarczego. W przypadku innych firm nie spodziewam się zdecydowanej poprawy. Sektor IT jako jeden z pierwszych odczuje skutki ożywienia gospodarczego, jednak najwcześniej pod koniec roku — ocenia Sobiesław Pająk, analityk CDM Pekao.

Całkiem nieźle prezentuje się Elzab, który ma już chyba za sobą najgorszy okres. Nieźle wypadł także Macrosoft i Talex. Nadal z tonu nie spuszcza Ster Projekt. Jednak za wzrostem przychodów nie poszły zyski.

W przypadku Apeximu zaskoczenia nie było. Spółka skazana przez graczy na bankructwo potwierdziła ich obawy. Przy spadku sprzedaży strata netto wzrosła.

Problemy mają portale internetowe, które nadal nie są rentowne. Wynikami nie zachwyciły firmy telekomunikacyjne. Raportu nie opublikowała jeszcze TP SA. Pozostałe trzy firmy nie mają się czym chwalić. Tylko Netia odnotowała wzrost przychodów, jednak wysokie koszty nie pozwoliły na zredukowanie strat.