Linie lotnicze wrócą do rentowności w 2023 roku

opublikowano: 06-12-2022, 11:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Branża lotnicza ponownie stanie się rentowna w przyszłym roku, po raz pierwszy od 2019 r., ponieważ powrót do podróży lotniczych trwa po prawie dwóch latach ograniczeń związanych z wirusem COVID-19 – podaje agencja Reutersa.

Bloomberg Creative Photos

Linie lotnicze straciły dziesiątki mld USD w 2020 i 2021 roku z powodu pandemii, ale podróże lotnicze częściowo się poprawiły, a niektóre lotniska z trudem sobie z tym radzą.

Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego oczekuje obecnie zysku netto w wysokości 4,7 mld USD dla branży w przyszłym roku, z ponad 4 miliardami pasażerów, którzy będą latać. Wcześniej mówił tylko, że zyski są „w zasięgu ręki” w 2023 roku.

Na rok 2022 IATA zawęziła prognozę strat w całej branży do 6,9 mld USD z 9,7 mld USD.

„To wielkie osiągnięcie, biorąc pod uwagę skalę szkód finansowych i ekonomicznych spowodowanych przez rządowe ograniczenia związane z pandemią” – powiedział prezes IATA Willie Walsh, komentując przewidywany zwrot zysków w 2023 roku.

Były szef British Airways i IAG ostrzegł, że wiele linii lotniczych będzie nadal walczyć w przyszłym roku, powołując się na regulacje, wysokie koszty, niespójną politykę rządu wśród czynników.

„Linie lotnicze muszą zachować czujność wobec wszelkich podwyżek podatków lub opłat za infrastrukturę” – powiedział, dodając, że obejmują one podwyżki dokonane „w imię zrównoważonego rozwoju”.

IATA przekazała, że jej prognoza opiera się na stopniowym ponownym otwieraniu Chin na ruch międzynarodowy i złagodzeniu krajowych ograniczeń dotyczących polityki „zero COVID”. Jeśli tak się nie stanie, wpłynie to na rentowność linii lotniczych. Innym zagrożeniem dla perspektyw na rok 2023 jest to, że niektóre gospodarki popadną w recesję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane