Listopadowe sensacje

Robert Buczek
14-11-2003, 00:00

Na jedynym koncercie w Polsce zaprezentuje się tytan jazzowej gitary, założyciel i podpora legendarnego Mahavishnu Orchestra — John McLaughlin. Zaczynał w Anglii — od bluesa i eksperymentów ocierających się o jazz i awangardę. Pod koniec lat 60., dzięki rekomendacji perkusisty Jacka DeJohnette’a, młody gitarzysta trafił do słynnej grupy Liftime Tony’ego Williamsa, a potem współpracował z Milesem Davisem, biorąc udział w nagraniach przełomowych płyt w historii jazzu — „In A Silent Way” i „Bitches Brew”. W 1971 r. McLaughlin założył Mahavishnu Orchestra, z którym propagował muzykę jazz-rockową i pierwociny etno-jazzu. Łączone elementy jazzu, rocka i wpływów przeróżnych kultur muzycznych kultywuje McLaughlin przez całą karierę — od Mahavishnu i Shakti, w których przetwarzał muzykę hinduską, przez akustyczne dokonania z Alem Di Meolą, Paco de Lucią i Larrym Coryellem inspirowane kulturą latynoską, aż po projekty realizowane z Carlosem Santaną, Chickiem Coreą czy Stanleyem Clarkiem.

Formacja Take 6 wyrosła z tradycji muzyki gospel, ale jest wybijającą się wokalną grupą jazzową — z zaletami zespołów instrumentalnych. Perfekcja w parze ze swobodą, siła i lekkość interpretacji, eksplozje improwizatorskiego kunsztu, brawura i imponujące brzmienie, no i niebywałe umiejętności imitacji — głosami — instrumentów, zjednała formacji uznanie krytyki i fanów na całym świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Buczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Listopadowe sensacje