Litwa ma pierwszego „jednorożca”

opublikowano: 28-11-2019, 12:20

Umożliwiający handel przez Internet używaną odzieżą Vinted pozyskał 128 mln EUR finansowania, co wyniosło go do statusu pierwszego litewskiego „jednorożca”, czyli spółki technologicznej wycenianej na ponad 1 mld EUR.

Vinted poinformował, że w zakończonej rundzie finansowania uczestniczyły Lightspeed Venture Partners, Sprints Capital, Insight Venture Partners, Accel i Burda Principal Investments. Pozyskane od nich pieniądze zostaną wykorzystane do ekspansji w Europie i zwiększenia liczby pracowników. Prezes Thomas Plantenga nie wykluczył także przejęć.

Fotolia

Przychody działającego od 2008 roku Vinted potroiły się w ubiegłym roku do 32,9 mln EUR. Strata netto spółki wzrosła w tym samym czasie czterokrotnie do 42 mln EUR, głównie z powodu zwiększonych wydatków na marketing i zmian w sposobie księgowania.  

Vinted działa w kilkunastu europejskich krajach, a jego największymi rynkami są Francja, Niemcy, Belgia i Hiszpania.

Europa ma obecnie ok. 100 wspieranych przez firmy venture capital spółek technologicznych wartych ponad 1 mld USD. W 2010 roku były tylko cztery.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane