Litwini mają wszystko

Beata Chomątowska
opublikowano: 02-08-2006, 00:00

Sanitas i Finasta mają już 100 proc. Jelfy. Ostatni krok do przejęcia spółki — przymusowy wykup reszty akcji — za nimi.

31 lipca zakończył się ogłoszony tydzień wcześniej przez Sanitas przymusowy wykup akcji Jelfy od akcjonariuszy mniejszościowych. Poza kontrolą inwestora — AB Invalda, właściciela Sanitas (85,25 proc. udziałów w Jelfie poprzez spółkę zależną Sanitas Polska) oraz Finasty (10 proc. udziałów) — pozostawało tylko 4,75 proc. kapitału spółki.

Przymusowy wykup akcji umożliwia eliminację mniejszościowych akcjonariuszy bez ich zgody i winy. Wystarczy, że przegłosuje go nie więcej niż pięciu udziałowców, którzy reprezentują co najmniej 90 proc. kapitału. Pozostałe walory Jelfy skupiono po 93 zł za sztukę, czyli po takiej samej cenie, jaka obowiązywała w ogłoszonym niedawno wezwaniu.

— Transakcja została zamknięta — poinformował nas pośredniczący w niej DM BZ WBK.

Skup wszystkich akcji Jelfy kosztował inwestora 635 mln zł.

W kwietniu litewski producent leków zapowiadał, że jeszcze w tym roku chce wycofać spółkę z warszawskiej giełdy. Aby zdobyć kapitał potrzebny na inwestycje, sam zapowiadał wejście na nią, ale dopiero w 2007 r. Sanitas jest obecnie notowany na giełdzie w Wilnie, na której — niezależnie od realizacji planów związanych z polskim rynkiem kapitałowym — miałby pozostać.

Nowy właściciel zamierza jeszcze w tym roku przenieść do Jeleniej Góry z Litwy część produkcji zastrzyków, co ma spowodować wzrost produkcji polskiego zakładu o jedną piątą. Chce też utworzyć tutaj centrum badawczo-rozwojowe całej grupy, przekazując Jelfie część swoich kontraktów z instytucjami badawczymi i firmami opracowującymi dokumentację leków. Trzy lata temu, w strategii rozwoju na lata 2003-08, Jelfa prognozowała, że jej udział w rynku farmaceutyków wzrośnie z 1,5 do 2,7 proc. w 2008 r. Miały jej w tym pomóc inwestycje w łącznej wysokości około 100 mln zł.

W 2005 r. Jelfa wypracowała 19,1 mln zł zysku. W pierwszym kwartale tego roku zanotowała 17,52 mln zł straty netto, a jej przychody spadły o 27 proc., do 36,09 mln zł. Sanitas jest firmą kilkakrotnie mniejszą. Jego przychody w całym 2005 r. wyniosły zaledwie 68 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Chomątowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu