LNM obiecuje, że zrealizuje inwestycje

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 26-09-2003, 00:00

LNM Holdings deklaruje, że wypełni zobowiązania z Unią i wyda w PHS 2,4 mld zł. Inwestycje już są spóźnione o rok.

LNM zmienił strategię negocjacji ze związkami zawodowymi Polskich Hut Stali (PHS). Po trzech dniach rozmów o niczym holding obiecał pisemnie ustosunkować się do propozycji załogi. Swoją opinię ma przedstawić dziś. Jest niemal pewne, że nie spełni wszystkich oczekiwań związkowców.

Co ciekawe, oprócz socjalnych gwarancji załoga PHS żąda też, by LNM w pakiecie socjalnym zobowiązał się do wykonania inwestycji. I to chyba jedno z niewielu żądań, które Hindusi mogą spełnić. Dotychczas mówiło się, że inwestor ma wykonać w PHS cztery inwestycje — zmodernizować walcownię blach w Hucie Sendzimira, zbudować linię ciągłego odlewania stali w Hucie Katowice, linię powlekania w Hucie Florian i zmodernizować walcownię w Hucie Cedler. Ich wartość (bez kosztów finansowych) to blisko 1,4 mld zł.

— Wypełnimy wszystkie zobowiązania z Unią Europejską. W PHS zrealizujemy więcej niż tylko cztery przedstawiane do tej pory inwestycje. Zamierzamy zainwestować 2,4 mld zł. Po prywatyzacji będziemy nadal analizować sytuację i rozważać realizację kolejnych projektów — mówi Ondra Otradovec, dyrektor Corporate Finance w LNM Holdings.

Środki na inwestycje mogą pochodzić z kredytów komercyjnych i środków własnych grupy.

Ze źródeł zbliżonych do LNM dowiedzieliśmy się, że w ostatnich dniach resort skarbu spytał potencjalnego inwestora, skąd pozyska środki na prywatyzację i inwestycje w PHS. Rychło w czas — niemal miesiąc po parafowaniu umowy prywatyzacyjnej. Odpowiedź na pytanie jest konieczna, bo wątpliwości dotyczące wiarygodności inwestora mają nie tylko pracownicy PHS, ale także posłowie. W przyszłym tygodniu będą głosować, czy zaakceptują informację resortu na temat prywatyzacji. Jeśli ją odrzucą, szanse na sprywatyzowanie koncernu, które już maleją, spadną jeszcze bardziej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu