Kowalstwo na miarę XXI wieku
Oskar Zięta skończył studia architektoniczne w Szczecinie, a jego pracę dyplomową nagrodził prezydent miasta. Po studiach w Polsce wyjechał na stypendium do Szwajcarskiego Instytutu Technologicznego ETH w Zurychu, gdzie rozpoczął pracę naukowo-badawczą. Zrobił doktorat na dwóch wydziałach. Prowadził badania z zakresu architektury i budowy maszyn, w trakcie których powstała autorska technologia FiDU (Freie Innendruck Umformung, czyli formowanie ciśnieniem wewnętrznym).
Droga pod wiatr
Po trzech latach badań i współpracy z wieloma ekspertami stworzył maszynę sterowaną numerycznie (precyzyjną i pracującą powtarzalnie) — laser, który bezdotykowo i beznarzędziowo wycina blachę i łączy w konturach, tworząc szczelnie zespawane geometrie, które później przy użyciu ciśnienia wewnętrznego deformuje.
Przedmiot, który wcześniej był kawałkiem blachy, teraz stał się stołkiem, krzesłem czy wieszakiem. Jest niepowtarzalnym produktem, ponieważ blacha nigdy nie wygina się tak samo. Zaletą konstrukcji jest jej lekkość i możliwość dopasowania produkcji do potrzeb klienta.
— Tworzymy tak jakby materace, które pompujemy, czyli deformujemy...