Lockheed: ruszyło 27 projektów offsetowych

Katarzyna Jaźwińska
25-08-2003, 00:00

Lockheed Martin, dostawca samolotu F-16, zapewnia, że rozpoczął realizację 27 projektów offsetowych o wartości ponad 6 mld USD. Polscy negocjatorzy twierdzą jednak, że żaden z programów nie został wdrożony, a przynajmniej tak wynika ze stanu ich wiedzy.

Im więcej pojawia się wyjaśnień dotyczących realizacji programów kompensacyjnych związanych z zakupami sprzętu dla polskiej armii, tym więcej niejasności.

Zdaniem Philipa Georgariou, szefa Zespołu Przemysłowego F-16, wystartowało 27 projektów (z liczącej 44 zadania listy podstawowej). Ich wartość przekracza 6,028 mld USD (około 24 mld zł). Polscy urzędnicy nic jednak o tym nie wiedzą.

— Cieszy nas, że Lockheed Martin uznał znaczącą część projektów offsetowych za rozpoczęte. Strona polska nie ma jednak oficjalnych dokumentów potwierdzających rozpoczęcie realizacji projektow, choć w świetle umowy offsetowej nie jest to konieczne. Zgodnie z nią, offsetodawca ma obowiązek składania sprawozdań w określonych terminach. W tym przypadku sprawozdania spodziewamy się w styczniu 2004 roku i dopiero wówczas będziemy mogli dokładnie określić stan zaawansowania programu offsetowego — mówi Michał Kleiber, przewodniczący Komitetu Offsetowego i minister nauki i informatyzacji.

Wygląda więc na to, że na razie pozostaje nam tylko wierzyć na słowo Amerykanom.

Lockheed Martin do rozpoczętych projektów zaliczył m.in. system łączności dla służb mundurowych — TETRA. Tymczasem przedstawiciele resortu gospodarki podkreślali wcześniej, że to beneficjenci zawiązali konsorcjum, a zagraniczny partner jeszcze do niego nie przystąpił i trudno zatwierdzić wdrożenie planu. Kolejny kontrowersyjny projekt to współpraca z PZL Rzeszów. Resort skarbu ma bowiem wątpliwości, czy w offset nie zostały włączone zadania, których wykonanie zadeklarowano w umowie prywatyzacyjnej.

Termin, zgodnie z którym Amerykanie mieli rozpocząć realizację możliwie wielu projektów, minął w tym tygodniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lockheed: ruszyło 27 projektów offsetowych