Łódź: energię ze słońca będzie czerpać 59 miejskich obiektów

  • PAP
opublikowano: 10-12-2022, 13:59
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ponad 1 mln zł oszczędności rocznie ma przynieść inwestycja Miasta Łódź w fotowoltaikę. Panele zostaną zamontowane na 59 miejskich placówkach – przedszkolach, szkołach, żłobkach i domach pomocy społecznej. Inwestycja o wartości ok. 10 mln zł ma się zwrócić w ciągu ok. 10 lat.

"Łódź chce wdrażać jak najwięcej ekologicznych rozwiązań w zakresie produkcji i wykorzystania energii. Przystępujemy do realizacji instalacji fotowoltaicznych na 59 miejskich obiektach. Zostaną one umieszczone na dachach budynków i będą produkowały energię elektryczną, przetwarzając energię słoneczną na potrzeby poszczególnych obiektów. Wielkość instalacji została odpowiednio dopasowana do wybranych placówek" – poinformował wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Zgodnie z zapowiedziami władz Łodzi, panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na przedszkolach, szkołach, żłobkach i domach pomocy społecznej. Inwestycja ma odczuwalnie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną i przynieść ponad 1 mln zł oszczędności rocznie.

Jedną ze szkół, która już od dłuższego czasu korzysta z fotowoltaiki jest IX Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego.

"Panele sprawdzają nam się świetnie i - co dla nas bardzo ważne - są doskonałym wparciem edukacyjnym. Prowadzimy spotkania i warsztaty z uczniami i na własnym przykładzie zachęcamy do kolejnych ekologicznych działań" - zaznaczyła dyrektorka szkoły Agnieszka Katarzyna Gębora.

Już w marcu Łódź podjęła działania zmierzające do wykonania pilotażowych instalacji fotowoltaicznych na ośmiu obiektach - wybrano budynki o funkcjach dydaktycznych. Teraz na fotowoltaikę może liczyć 59 kolejnych obiektów.

Przewiduje się, że po wprowadzeniu fotowoltaiki nastąpi obniżenie rachunków za energię elektryczną; redukcja kosztów szacowana jest na ok. 1,1 mln zł rocznie, przy stawce za 1 MWh 785 zł netto + akcyza + VAT. Dodatkowe korzyści to poprawa bezpieczeństwa zasilania placówek w energię, dzięki wprowadzeniu drugiego źródła oraz obniżenie emisji gazów cieplarnianych o ok. 27 proc.

Koszt wykonania instalacji to ok. 10 mln zł; inwestycja ma zwrócic się w ciągu ok. 10 lat. Zadanie zostało podzielone na siedem części, przy czym dla pięciu trwa finalizowanie zawarcia umów, natomiast dla dwóch - procedura wyboru wykonawcy. Prace na wybranych obiektach rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Zdaniem Krzysztofa Gawrońskiego, właściciela firmy Eko-on, która będzie wykonawcą części inwestycji, fotowoltaika pozwala na duże oszczędności w rachunkach za prąd, a przy odpowiednim doborze mocy instalacji może pozwolić na całkowitą rezygnację z energii elektrycznej pochodzącej z konwencjonalnych źródeł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane