Łódź ma nowe centrum usług

MAG
opublikowano: 24-03-2011, 00:00

Tate Lyle, dostawca dodatków do żywności, zatrudni 200 księgowych i informatyków. Z Polski obsłużą cały świat.

Tate Lyle, dostawca dodatków do żywności, zatrudni 200 księgowych i informatyków. Z Polski obsłużą cały świat.

Kolejne centrum usług powstanie w Łodzi. Tym razem miasto wybrał brytyjski dostawca systemów stabilizujących dla branży: mleczarskiej, cukierniczej, piekarniczej, mięsnej itd. — Tate Lyle. Notowana na londyńskiej giełdzie firma otworzy w Łodzi globalne centrum usług finansowych i IT. Będzie w nim pracować 200 osób. W przyszłości możliwa jest rozbudowa i kolejne etaty.

Aleksandra Suszczewicz z Biura Obsługi Inwestora w Łodzi była wczoraj niedostępna.

Centrum nie będzie najprawdopodobniej zlokalizowane w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

— Nie komentuję — ucina Krzysztof Grzywaczewski, wiceprezes strefy.

Sama firma nie odpowiedziała na pytania "PB" w tej sprawie.

— Zainteresowanie tej firmy Łodzią wskazuje, że to jedna z najpopularniejszych lokalizacji dla centrów usług wspólnych. Łódź jest na większości krótkich list. Liczba firm, które już się tu ulokowały, też działa na plus, ponieważ tworzy masę krytyczną, która — jak w przypadku Krakowa lub Wrocławia — jest argumentem, który będzie przyciągać kolejnych inwestorów. Decyzja Tate Lyle cieszy, ponieważ nawet, jeśli ta firma nie jest znana przeciętnemu konsumentowi, to w branży jest to marka, która może wytyczać pewne trendy — komentuje Paweł Panczyj z Ernst Young.

— Głównymi atutami Polski, warunkującym jej atrakcyjność dla międzynarodowych koncernów oferujących usługi outsourcingowe, są: centralna lokalizacja, członkostwo w Unii Europejskiej, atrakcyjna relacja kosztów do jakości usługi, niskie ryzyko oraz dostępność wysoko wykwalifikowanych kadr. Wyróżniamy się również pod względem znajomości języków obcych i w przypadku obsługi zleceń wymagających wielojęzykowych kompetencji znajdujemy się w zdecydowanej światowej czołówce — uważa Kinga Piecuch, członek zarządu Xerox Polska, firmy wyspecjalizowanej w outsourcingu druku, zarządzania dokumentami i procesami back office.

Tate Lyle ma ponad 30 fabryk na świecie. W 2010 r. firma miała 3,5 mld GBP sprzedaży i zatrudniała 5,6 tys. osób. W Polsce ma dział sprzedaży w Chybach pod Poznaniem.

Łódź prowadzi program, który ma zachęcać do lokowania i rozwoju firm z sektora usług biznesowych "Łódź — centrum możliwości". W mieście działają m.in. centra SWS BPO (370 osób), Fujitsu Services (450 osób) czy Infosys (1000 osób). W Polsce mamy już, według szacunków Związku Liderów Usług Biznesowych ABSL, ponad 130 zagranicznych centrów usług. Ponad 70 z nich świadczy usługi z zakresu finansów i księgowości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu