Łódź na fali

opublikowano: 22-01-2018, 22:00

Jak wynika z najnowszego raportu OPG Property Professionals, w Łodzi padają rekordy w segmencie biurowym zarówno pod względem liczby nowych inwestycji deweloperskich, jak i popytu na powierzchnię do wynajęcia.

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w mieście wyniosły 483 tys. mkw., z czego ponad połowę stanowią nowoczesne budynki klasy A. Stały przyrost inwestycji w ubiegłych dwunastu miesiącach szedł w parze z zainteresowaniem najemców. Duży popyt na biura sukcesywnie absorbował ich wolne zasoby, które aktualnie wynoszą około 42 tys. mkw. Utrzymała się więc niska, 8,6-procentowa średnia stopa pustostanów. Kolejne projekty, znajdujące się na różnych etapach realizacji, wprowadzą na łódzki rynek ponad 170 tys. mkw. Znaczna część ma umowy przednajmu. Oznacza to, że w 2018 r. zasoby powierzchni biurowej w Łodzi przekroczą pół miliona mkw. Wynik ten pozwoliłby miastu awansować w wirtualnym rankingu rynków regionalnych z szóstego na czwarte miejsce. Zdaniem Michała Stysia, szefa OPG Property Professionals, możemy wkrótce zaobserwować nasilające się zjawisko rezygnowania najemców z biur w budynkach starszych, skromniej wyposażonych i gorzej położonych.

— Rynek niesie coraz więcej wyzwań dla zarządców nieruchomości, którym przyjdzie się zmierzyć z rosnącymi oczekiwaniami najemców. Powinno to zaowocować poprawą standardu i wyglądu budynków z korzyścią dla miasta — mówi Michał Styś. Za podstawę raportu posłużyły badania przeprowadzone wspólnie przez zespół OPG, Katedrę Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Łódzkiego oraz Studenckie Koło Naukowe „Real Estate”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Łódź na fali