Łódzki technopark bliżej Brukseli

  • Marta Bellon
opublikowano: 14-11-2012, 00:00

Współpraca łódzkiego i brukselskiego parku umożliwi przeprowadzanie nowych badań przydatnych dla innowacyjnych firm.

Łódzki technopark nawiąże współpracę z Bioparkiem Charleroi Brussels South — jednym z najprężniej działających w Europie ośrodków biotechnologicznych. Oba ośrodki wspierają transfer nauki do przemysłu, za cel postawiły sobie stworzenie sprzyjających warunków do rozwoju innowacyjnych firm.

W otwartych miesiąc temu nowoczesnych laboratoriach powstałego na terenie łódzkiego ośrodka BioNanoParku: biofizyki molekularnej i nanotechnologii oraz laboratorium biotechnologii przemysłowej, trwają obecnie przygotowania do przeprowadzenia pierwszych badań dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, chemicznego, spożywczego, włókienniczego, energetycznego i medycyny. Zadaniem BioNanoParku jest ułatwianie komercjalizacji badań naukowych i rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw.

Jego laboratoria będą świadczyły komercyjne usługi dla biznesu. Naukowcy z Brukseli będą mogli zlecać w łódzkim kompleksie przeprowadzanie tych badań, których nie są w stanie wykonać w swoich ośrodkach, a BioNanoPark będzie mógł korzystać z zaplecza parku brukselskiego. Obie instytucje dzięki temu poszerzą swoją ofertę o nowe obszary badań.

— Współpraca z Bioparkiem Charleroi umożliwi Technoparkowi Łódź czerpanie dobrych wzorców od instytucji, która ma wieloletnie doświadczenie nie tylko w przeprowadzaniu zaawansowanych badań naukowych z zakresu biotechnologii, ale też we wprowadzaniu innowacji na rynek. Współdziałając, polscy i belgijscy naukowcy mają szansę wypracować nową jakość w nauce — mówi Andrzej Styczeń, prezes Technoparku Łódź.

Biopark Charleroi tworzą trzy komórki badawcze: Instytut Biologii i Medycyny Molekularnej, Instytut Immunologii Medycznej, Centrum Obrazowania Mikroskopowego i Molekularnego. Belgijscy naukowcy badają tam m.in. przyczyny powstawania raka, AIDS i cukrzycy, zajmują się immunologią, terapią komórek transplantacyjnych i badaniem substancji wzmacniających szczepionki. Przy bioparku działa też Centrum Badawczo-Naukowe ImmuneHealth — ośrodek wakcynologii, który opracowuje nowe szczepionki ochronne oraz 15 innowacyjnych firm, zajmujących się biotechnologią, farmacją i przemysłem chemicznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu