ŁÓDZKIE

WK
opublikowano: 25-01-2011, 00:00

Liczba ludności (mln) 2,54

Udział województwa w PKB (proc.) 6,2

Średnia płaca brutto (zł) 2977,2

Zarejestrowani bezrobotni (tys.) 125,8

Stopa bezrobocia (proc.) 11,6

Zarejestrowane podmioty gospodarcze (tys.) 225,4

Nowe podmioty gospodarcze zarejestrowane I-VI 2010 (tys.) 12,6

Nakłady inwestycyjne (mld zł) 13,4

Liderzy i ich Punktacja

1 PGE KWB Bełchatów 100,000

2 PGE Elektrownia Bełchatów 87,380

3 Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu 80,574

4 Ceramika Paradyż Zakład Produkcyjny Paradyż w Opocznie 74,532

5 Bracia Urbanek 68,337

6 Agros Nova 64,512

7 Opoczno I 65,545

8 Ceramika Tubądzin 59,293

9 Ceramika Paradyż Zakład Produkcyjny Paradyż w Tomaszowie Mazowieckim 57,438

10 Cementownia Warta 56,616

1-2Kopalnia i elektrownia w Bełchatowie, które zajęły dwa pierwsze miejsca w województwie łódzkim wchodzą w skład największej grupy energetycznej w kraju — Polskiej Grupy Energetycznej. Przedmiotem działalności spółki jest wydobycie węgla brunatnego i wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Spółka składa się z centrali i 11 oddziałów (w tym kopalń węgla brunatnego i elektrowni), które znajdują się w różnych miastach Polski. Centrala spółki mieści się w Bełchatowie.

Jacek Kaczorowski

prezes spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna

Spółka swoją działalnością obejmuje znaczną część naszego kraju. Jest największym producentem węgla brunatnego. Nasz udział w krajowym wydobyciu tego surowca sięga 76 proc. Jesteśmy także największym producentem energii elektrycznej — w naszych oddziałach wytwarzamy około 40 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej. Dostarczamy również na rynki lokalne blisko 22,4 mln GJ ciepła.

Spółka współpracuje z samorządami lokalnymi, angażując się w działania na rzecz rozwoju regionów i społeczności lokalnych, które tworzą również nasi pracownicy.

Dzięki działalności dodatkowej największych oddziałów naszej spółki mogły się rozwinąć między innymi takie ośrodki lokalne, jak Bełchatów i Bogatynia. Zaangażowanie naszych oddziałów umożliwiło powstanie nowych miejsc pracy, osiedli oraz całej infrastruktury niezbędnej do życia tych społeczności. Spółki z naszej grupy tworzyły więc przychodnie zdrowia, przedszkola, szkoły, obiekty sportowe itp. Spółka uczestniczy w życiu regionów, w których działa. Nasza obecność to nie tylko przychody do budżetów samorządowych, pochodzące z podatków, które płacimy, ale również działania proekologiczne, które wpływają na rozwój społeczności lokalnych. Doskonałym przykładem może być zrekultywowane zwałowisko zewnętrzne, tzw. Góra Kamieńsk, gdzie oprócz ostoi dla zwierzyny znajduje się ośrodek sportowo-rekreacyjny, z którego atrakcji można korzystać zarówno latem, jak i zimą.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna planuje dalszy rozwój firmy oraz nieustającą współpracę z organami samorządów lokalnych w celu realizacji zadań wynikających z partnerstwa na płaszczyźnie samorząd — biznes.

3Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu istnieje od 1906 r. i jest jedną z największych w Polsce. Firma zatrudnia około 1300 osób, a jej roczne obroty osiągają 900 mln zł. W jej ofercie znajdują się sery, twarogi, masło, mleko i produkty UHT.

Ostatnia dekada w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu upłynęła pod znakiem rozbudowy spółki i unowocześnienia produkcji. Dzięki temu mleko przerabia się z zastosowaniem najnowszych technologii i w nowych halach produkcyjnych, które odpowiadają wszystkim normom higienicznym stosowanym w Europie. Dowodem na to są certyfikaty wydane przez TUV Nord, które umożliwiają eksport towarów do krajów Unii Europejskiej. OSM w Łowiczu współpracuje z międzynarodowymi sieciami handlowymi: Makro, Real, Selgros, Tesco, Carrefour, E. Leclerc, Geant, Auchan. Jakość produktów doceniają klienci. Już po raz trzeci Mleko Łowickie zdobyło złote godło Laur Konsumenta 2010.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane