Łódzkie szykuje się do likwidacji smogu

Zarząd województwa łódzkiego przyjął projekt uchwały antysmogowej.

 Ma ona ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w regionie m.in. poprzez eliminowanie paliw niskiej jakości i dostosowanie instalacji cieplnych do wymagań niskiej emisji. W uzasadnieniu uchwały zwrócono uwagę, że analizy rocznych ocen jakości powietrza wskazują, że to spalanie w domowych piecach jest główną przyczyną przekroczeń norm jakości powietrza. Zaznaczono również, że realizacja działań naprawczych w dotychczasowych programach ochrony powietrza nie dała znaczącej poprawy, jeśli chodzi o pyły zawieszone PM10 i PM2,5, a także benzo(a)piren.

Jako powód niskiej efektywności wskazano to, że niewystarczająco zrealizowano programy, zwłaszcza ograniczania emisji ze spalania paliw w domach. Podkreślono także, że dużym utrudnieniem w działaniach naprawczych jest brak regulacji prawnych, określających minimalne wymagania jakościowe dla paliw stałych i standardy emisji dla urządzeń o mocy do 1 MW.

Przed przyjęciem ostatecznej wersji uchwały zarząd województwa czeka na efekty konsultacji społecznych. Powołano komitet antysmogowy, który będzie się zajmował wpływającymi w ich trakcie uwagami. Przedstawiciele lokalnych władz mogą wnosić zmiany przez miesiąc, a mieszkańcy przez 21 dni od 2 sierpnia 2017 r. Głównym założeniem projektu jest wyeliminowanie na terenie województwa łódzkiego spalania paliw najgorszej jakości i dostosowanie kotłów cieplnych do najbardziej rygorystycznych norm. Od 1 września 2017 r. mają zostać wprowadzone ograniczenia dotyczące paliw, natomiast po przyjęciu uchwały przez Sejmik wprowadzane będą kolejne zmiany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Łódzkie szykuje się do likwidacji smogu