Londyn wstrzymywał handel po weekendzie

Artur Szymański
opublikowano: 08-05-2007, 00:00

Przebieg trzeciej sesji maja rozczarował tych, którzy liczyli na kolejne rekordy hossy i większe zaangażowanie inwestorów w handel akcjami po długim majowym weekendzie. Nic z tego. Fundusze wstrzymały się z podejmowaniem wiążących decyzji do powrotu na rynek inwestorów w Londynie. Wczoraj świętowali tamtejsi bankowcy.

Indeksy warszawskiego rynku lekko się cofnęły spod piątkowych szczytów, czemu towarzyszył spadek aktywności graczy rozdających karty w gronie spółek WIG20. Handel walorami blue chipów wyniósł 650 mln zł, czyli o 30 proc. mniej niż w piątek. Takiego marazmu chyba nikt się nie spodziewał. Maksymalna rozpiętość wahań najważniejszego wskaźnika giełdowej koniunktury wyniosła zaledwie 33 pkt. To nie była przełomowa sesja. Sennie było też na rynku walutowym.

Po raz kolejny swoją autonomię podkreślili warszawscy inwestorzy o mniej zasobnych portfelach. Inwestujący w akcje spółek tworzących indeksy WIG, mWIG40 i sWIG80 nie wzięli przykładu z giełdowych gigantów. Handel w tych segmentach rynku szedł pełną parą. Największą inicjatywą wykazali się posiadacze walorów giełdowych maluchów. Obroty sięgnęły 485 mln zł, podczas na poprzedniej sesji wyniosły 220 mln zł.

Niestety, wzrost obrotów idący w parze ze spadkiem wartości sWIG80 o 0,24 proc. to zła wiadomość dla inwestorów. Pierwsza sesja tygodnia generalnie spełniła oczekiwania specjalistów ankietowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, którzy w większości optują za spadkowym scenariuszem obecnego tygodnia. 60 proc. uczestników badania przewiduje spadek WIG20, natomiast nikt nie zakłada wzrostów. Na pocieszenie jednak można dodać, że w przeszłości większość analityków nieraz była w błędzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy