LOT nie chce zwalniać, ale ścina pensje

opublikowano: 17-04-2020, 16:33

Przewoźnik proponuje sięgające nawet 75 proc. obniżki wynagrodzeń. Zapowiada wznowienie lotów na poziomie 30 proc. siatki sprzed kryzysu.

W ramach akcji #LOTdoDomu narodowy przewoźnik od 15 marca do 5 kwietnia zrealizował 388 rejsów z 71 miast w 53 krajach i przywiózł do kraju 54 tys. Polaków. Po zakończeniu „największego operacyjnego przedsięwzięcia w historii” przyszedł czas na zmierzenie się ze skutkami trwającego od połowy marca zawieszenia lotów, które potrwa co najmniej do 26 kwietnia. IATA szacuje, że straty linii lotniczych na świecie przekroczą 314 mld EUR. Zarząd LOT-u planuje cięcia kosztów. Propozycje przedstawił wszystkim związkom zawodowym. 

PLL LOT
fot. Piotr Malecki / Forum

- Naszym priorytetem jest zachowanie miejsc pracy. Wszystkie osoby, które w związku z ograniczeniem działalności operacji lotniczych nie wykonują obowiązków służbowych, otrzymały ofertę utrzymania wynagrodzeń na niższym niż do tej pory poziomie. Takie rozwiązanie pozwala na podtrzymanie wszystkich miejsc pracy i powrót do poziomów wynagrodzeń sprzed wstrzymania rejsów po wznowieniu działalności operacyjnej. Konkretne kwoty pozostawiamy do wiadomości pracowników i zapewniamy, że w obecnej sytuacji rynkowej są to świadczenia zadowalające, biorąc pod uwagę, że nie wykonują obowiązków służbowych – mówi Michał Czernicki, rzecznik LOT-u. 

Z informacji „PB” wynika, że LOT proponuje obniżki pensji stewardes do 2600 zł brutto i pilotów poniżej 7 tys. zł brutto. W przypadku stewardes zatrudnionych na B2B firma będzie prowadzić indywidualne rozmowy, podobno mają gwarantowaną kwotę 1800 zł (dodatkowo mogą skorzystać z tarczy). 2600 zł to 50 proc. podstawy pensji stewardessy. Dzięki dodatkom może ona zarobić nawet 100 proc. podstawy więcej. To oznacza, że propozycja zarządu przewiduje nawet 75-procentową obniżkę. W LOT na umowach zatrudnione jest ponad 750 osób, natomiast umowy B2B ma 1700 pilotów i stewardes. 

- Zapytaliśmy zarząd, czy przewiduje obniżkę własnych pensji, otrzymaliśmy odpowiedź, że nie, bo może o tym zdecydować wyłącznie kancelaria premiera. Koszty epidemii ma ponieść tylko personel latający – mówi Monika Żelazik ze Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego w LOT.

Kilka dni temu Wizz Air, wywodząca się z Węgier notowana w Londynie, niskokosztowa linia lotnicza, podała, że zwalnia 1 tys., czyli 19 proc. pracowników, obniża pensje prezesa, zarządu i dyrektorów wyższego szczebla o 22 proc., a wynagrodzenia pilotów, załóg i administracji średnio o 14 proc. 

Co ciekawe, przedstawicielka związku zawodowego uważa, że LOT też powinien zwalniać.

- Już przed kryzysem pracowników było za dużo, trudno było wylatać obowiązkowe pensum, czyli 45 h dla osób na etacie i 40 h dla tych na B2B. Po odblokowaniu granic połączeń będzie bardzo mało. Po tym, jak zastopował nas SARS, przez rok dochodziliśmy do wypełnienia samolotów na poziomie 80 proc. Teraz może to trwać 2-3 lata – przewiduje Monika Żelazik. 

Twierdzi, że zarząd planuje w „najbliższym czasie” zacząć uruchamianie siatki od połączeń krajowych.

- Firma prognozuje, że zacznie od poziomu 30 proc. siatki krajowej sprzed kryzysu, gdy było to około 170 połączeń dziennie. Przy okazji proponuje zabranie dodatku dla personelu latającego na trasach krajowych – dodaje Monika Żelazik.

Z informacji „PB” wynika jednak, że narodowy przewoźnik nie uruchomi wyłącznie lotów krajowych. Zgodnie ze strategią wszystkie rejsy krajowe są lotami zasilającymi siatkę połączeń międzynarodowych i bez tych drugich nie będą funkcjonować. 

Zarząd LOT-u planuje też likwidację funduszu świadczeń pracowniczych i oczekuje spokoju społecznego, co oznacza w praktyce ograniczenie komunikacji przedstawicieli związków zawodowych z prasą. 

- Nie zgadzamy się na żadną z propozycji zarządu. W poniedziałek przedstawimy nasze poprawki – zapowiada Monika Żelazik. [MAG]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane