LOT zarobi ponad plan

ISB
27-08-2002, 00:00

PLL LOT mogą osiągnąć zysk netto za 2002 r. wyższy od planowanych 28 mln zł. Po siedmiu miesiącach wyniósł on 293 mln zł zysku netto.

Dobre wyniki spółki dają podstawę do twierdzenia, że LOT zamknie ten rok wynikiem netto znacznie wyższym od planowanego — poinformował LOT w komunikacie.

Przewoźnik może też uzyskać dodatni wynik z działalności podstawowej w sezonie letnim. Po siedmiu miesiącach miał stratę na działalności podstawowej wysokości 68,2 mln zł, o 130 mln zł mniej niż zakładano w budżecie.

Przychody z działalności podstawowej LOT wyniosły 1,439 mln zł i były o 2,8 proc. wyższe niż w tym samym okresie 2001 r. Koszty działalności podstawowej wyniosły 1,507 mln zł i były niższe o 10 proc.

LOT może osiągnąć zysk netto bez rentownej działalności podstawowej, ponieważ ma dodatnie saldo z pozostałej działalności operacyjnej i działalności finansowej — jedną z głównych przyczyn była kwietniowa transakcja refinansowania 10 samolotów Boeing 737, co dało przewoźnikowi 75 mln USD (ponad 300 mln zł) wpływów.

Obniżenie kosztów działalności podstawowej było spowodowane głównie ograniczeniem siatki połączeń i redukcją zatrudnienia o 600 etatów.

Przewoźnik przewiózł o 2,4 proc. więcej pasażerów niż przed rokiem, przy zwiększonym wykorzystaniu miejsc w samolotach o 8 proc.

LOT, w którym inwestorem strategicznym był szwajcarski Swissair Group, chce do 2003 r. dołączyć do sojuszu Star Alliance. Swissair Group, przekształcony po ogłoszeniu bankructwa w Swiss, ma jeszcze 25,1 proc. akcji LOT. Szwajcarski przewoźnik chce sprzedać te akcje do końca czerwca 2002 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / LOT zarobi ponad plan