Czytasz dzięki

Lotnicze roszady

Mira Wszelaka
opublikowano: 04-02-2008, 00:00

Wiosenne porządki w radach nadzorczych i zarządach czekają LOT, PPL, ULC i port lotniczy w Krakowie.

Wiosenne porządki w radach nadzorczych i zarządach czekają LOT, PPL, ULC i port lotniczy w Krakowie.

Wymiana ludzi jest tylko kwestią czasu — tak po wygranych przez Platformę Obywatelską wyborach mówili jej czołowi politycy. W ciągu czystek przyszła wreszcie kolej na branżę lotniczą. Zmiany mają się zacząć od Polskich Linii Lotniczych LOT. 8 lutego zbiera się walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki, które ma dokonać wymiany czterech przedstawicieli resortu skarbu.

Siła skarbu

Na krótkiej liście kandydatów do rady nadzorczej narodowego przewoźnika znalazł się m.in. Jacek Kseń, były wieloletni prezes BZ WBK, czy Jacek Krawczyk, eks-prezes Optimusa, a także osoby w przeszłości związane z przewoźnikiem, jak Piotr Dubno, były wiceprezes LOT ds. handlowych, czy Grzegorz Gostkowski, były prezes LOT Ground Services (LGS).

15 lutego zbiera się rada nadzorcza przewoźnika. Nieoficjalnie mówi się, że oba spotkania mają doprowadzić do wymiany także kilku członków zarządu spółki, w tym samego prezesa. Wystarczy, że za takim rozwiązaniem opowiedzą się przedstawiciele resortu skarbu (cztery głosy w radzie) i pracowników (trzy głosy). Przy takim układzie trzy głosy syndyka nie mają już większego znaczenia.

Miotła w portach

Miecz Demoklesa wisi także nad Przedsiębiorstwem Państwowym Porty Lotnicze (PPL). W tym przypadku zmiany ruszą niemal zaraz po oddaniu hali odpraw terminalu 2, czyli na przełomie marca i kwietnia. Niedługo potem kostki domina dotrą do Krakowa, w którym PPL ma 75 proc. udziałów. Kamil Kamiński, prezes portu, na razie skutecznie odpiera ataki, ale zapowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej oraz fakt poparcia jego kandydatury przez Zbigniewa Ziobrę, byłego ministra sprawiedliwości, przesądza sprawę odwołania.

Roszady kadrowe czekają także Urząd Lotnictwa Cywilnego. Już w grudniu na nieformalnej giełdzie nazwisk następcy Grzegorza Kruszyńskiego i jego zastępców zrobił się mały ruch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane