Lotos może wyemitować akcje dla skarbu państwa

PJ, ISB
opublikowano: 01-03-2007, 00:00

Lotos szuka sposobu na przejęcie reszty Petrobalticu. Bez rozwiązania kwestii akcji pracowniczych sprawy jednak nie zakończy.

Grupa Lotos może wyemitować nowe akcje, aby przekazać je skarbowi państwa w zamian za wnoszone do niej walory spółki wydobywczej Petrobaltic. Według Mariusza Machajewskiego, wiceprezesa pomorskiej spółki, jest to jednak tylko „jedna z opcji”, która umożliwiłaby przejęcie od skarbu państwa 30,36 proc. akcji Petrobalticu.

Inna opcja, o której jednak Lotos mniej chętnie mówi, zakłada po prostu odkupienie tych papierów od skarbu państwa. Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos, uważa, że przejęcie tych udziałów zajmie na pewno rok.

Kwestia sposobu przejęcia akcji to niejedyny problem związany z tą transakcją. Szef Lotosu przyznaje, że przed wniesieniem walorów Petrobalticu musi zostać rozwiązana kwestia akcji pracowniczych. W czym rzecz? Od blisko dwóch lat trwa spór między związkami zawodowymi Petrobalticu, należącej do Grupy Lotos, a skarbem państwa o wydanie załodze znaczącej liczby akcji pracowniczych. W listopadzie 2006 r. prawnicy reprezentujący załogę przesłali do zarządu Grupy Lotos pismo z sugestią, że jeśli sprawa akcji pracowniczych nie zostanie rozwiązana, może nieść ryzyko prawne dla transakcji przejmowania papierów Petrobalticu. Zaproponowali też konkretne rozwiązania sporu.

— Czekamy na odpowiedź zarządu Lotosu — mówi enigmatycznie Janusz Bażak, szef Solidarności Petrobalticu.

Marcin Zachowicz, rzecznik Lotosu, stwierdził z kolei, że zarząd spółki czeka na decyzje resortu skarbu. Komentarza resortu nie udało nam się wczoraj uzyskać.

Według opublikowanych wczoraj danych, zysk netto Grupy Lotos w 2006 r., przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł 666,1 mln zł, wobec 915,1 w roku 2005 r. Wynik za ubiegły rok był jednak większy o 9,1 mln zł od prognozy finansowej zarządu spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ, ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lotos może wyemitować akcje dla skarbu państwa