Lotos zawarł sojusz z BP

Światowy koncern odkupi od gdańskiej rafinerii połowę udziałów w spółce dostarczającej paliwo lotnicze.

— Siedem lat zmagaliśmy się z monopolem na rynku paliw lotniczych. Dziś jest moment jego przełamania — mówił wczoraj z zadowoleniem Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu.

Monopol to, jego zdaniem, Petrolot, czyli należąca do PKN Orlen spółka zajmująca się sprzedażą paliwa lotniczego. Lotos Tank, analogiczna spółka z gdańskiej grupy, wywalczyła maleńkie miejsce na rynku dopiero w 2008 r. Dziś, z 17 proc. udziałów, jest obecna na lotniskach w Warszawie (od 2013 r.), Gdańsku i Krakowie (od 1 lipca). Umowa joint venture zakłada, że Air BP odkupi od Lotosu 50 proc. udziałów w Lotos Tank. Nowa spółka będzie mieć nazwę Lotos-Air BP i… duże ambicje. Air BP szacuje swój udział w rynku naszej części Europy na 30 proc.

— Od dawna prowadziliśmy rozmowy z potencjalnymi partnerami, m.in. ze Statoilem. Cieszę się, że w końcu udało się porozumieć z BP. Zwłaszcza w kwestii umieszczenia obu marek obok siebie — podkreśla Paweł Olechnowicz.

David Gilmour, prezes Air BP, przyznał, że o wejściu na polski rynek firma myślała od 1996 r. Do 2011 r. współpracowała handlowo z Petrolotem, a 18 miesięcy temu zaczęła rozmowy z Lotosem.

— Jako globalna firma możemy wnieść globalne kompetencje. Współpraca czysto handlowa tego nie umożliwia. Na świecie mamy ponad 160 takich projektów joint enture — podkreśla David Gilmour. Wartości transakcji strony nie ujawniły. Czekają jeszcze na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Petrolot odmówił skomentowania poczynań konkurentów.

Jego przedstawiciele tradycyjnie jednak przypominają, że monopolu na tym rynku nie ma, gdyż na lotniskach przewożących powyżej 2 mln pasażerów rocznie musi działać przynajmniej dwóch dostawców paliwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane