Lubiatów czeka

Anna Bytniewska
opublikowano: 18-10-2006, 00:00

Konsorcjum ABB udało się unieważnić przetarg na budowę kopalni dla PGNiG. Plany się opóźnią się o dwa lata.

Dopiero w 2010 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zwiększy wydobycie ropy naftowej z 0,6 do około 1,1 mln ton rocznie. W planach inwestycyjnych przedstawionych inwestorom przed debiutem giełdowym spółka zakładała, że dojdzie do tego w końcu 2008 r.

W dochowaniu tego terminu przeszkodziły jednak protesty konsorcjum firm: ABB Zamech Gazpetro, ABB Process Solutions & Services Via L. Lama (Włochy) i Tractabel Gas Engineering (Niemcy), wykluczonego z przetargu na budowę kopalni Międzychód-Lubiatów- -Grotów (MLG). Konkurowało ono z konsorcjum PBG, Thermo Desing Engineering (Kanada) i Prokop Engineering Brno (Czechy). Sąd z przyczyn formalnych unieważnił przetarg, a PGNiG zmuszone jest ponownie szukać generalnego wykonawcy inwestycji.

Przedstawiciele PGNiG jednak podkreślają, że nie ma to wpływu na prognozę wydobycia gazu ziemnego. Miało ono wzrosnąć z obecnych 4,3 do 5,5 mld m sześc. rocznie w 2008 r.

— Zwiększanie wydobycia gazu będzie odbywać się z wykorzystaniem także innych złóż — wyjaśnia Małgorzata Polkowska z biura prasowego PGNiG.

Według stanu na 31 grudnia 2005 r. w rejonie Lubiatów — Miedzychód — Grotów zasoby ropy naftowej wynoszą 7,2 mln ton, a gazu ziemnego 4,9 mld m sześc.

Budowa kopalni MLG ma istotne znaczenie dla gazowej firmy, bo własne zasoby pozwalają spółce równoważyć ceny drożejącego gazu z zagranicy i oferować go klientom w cenie blokującej rozwój konkurencji. Sprzedaż własnej ropy naftowej — przy wysokich cenach na światowych rynkach — nie pozostaje bez wpływu na wyniki giełdowej spółki.

PGNiG zapewnia, że nowe postępowanie na budowę kopalni Międzychód-Lubiatów-Grotów zostało wszczęte.

— Jest już uchwała zarządu w tej sprawie — mówi Małgorzata Polkowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu