Lublin inwestuje

MBE
opublikowano: 13-01-2011, 00:00

Bulwary zamienią się w pasaż sportowo-rekreacyjny, nad którym ma górować korona nowego stadionu.

Bulwary zamienią się w pasaż sportowo-rekreacyjny, nad którym ma górować korona nowego stadionu.

We wtorek w "PB" informowaliśmy, że Lublin ogłosił przetarg na zaprojektowanie i budowę stadionu miejskiego przy ul. Krochmalnej. Dziś więcej informacji o inwestycjach składających się na projekt zagospodarowania terenu nad rzeką Bystrzycą. Będzie coś dla kibiców, ale także miłośników żeglarstwa i buszowania po sklepach.

Kibice za dwa lata zasiądą na trybunach nowego stadionu, który pomieści 15,5 tys. osób. Obok powstaną dwa boiska treningowe i parking na ponad tysiąc miejsc. Miasto szacuje, że koszt przedsięwzięcia wyniesie 155 mln zł (w tym 70 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego). Stadion powstanie na terenie byłej Cukrowni Lublin, przejętym przez miasto w wieczyste użytkowanie od Krajowej Spółki Cukrowej za 9,5 mln zł. W sąsiedztwie znajdują się: dworzec PKP i Międzynarodowe Targi Lubelskie. Miasto zamierza zrewitalizować teren przed dworcem.

— Chcemy, by stadion dał impuls do dalszego rozwoju tego obszaru. Teren przed dworcem zostanie przeznaczony na cele publiczne i komercyjne — mówi Grzegorz Wójcikowski z lubelskiego magistratu.

Samorządowi marzy się przekształcenie bulwarów w pasaż sportowo-rekreacyjny. Wkrótce pojawi się tam przystań żeglarska, którą wybuduje Fundacja Lubelskie Centrum Żeglarstwa. Jednym z założycieli jest Artur Kawa, prezes Emperii, w wolnych chwilach sternik morski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane