Lubuskie: nawet milion na firmę

opublikowano: 12-04-2012, 00:00

Dotacje czekają na mikroprzedsiębiorców, którzy chcą wprowadzić na rynek innowacje na poziomie co najmniej regionu.

To jedna z ostatnich szans na unijną kasę dla małego biznesu z województwa lubuskiego. Już od 19 kwietnia firmy będą mogły składać wnioski w jedynym w tym roku konkursie z działania 2.1 „Mikroprzedsiębiorstwa” Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (LRPO).

W puli są łącznie 24 mln zł, a każda firma może sięgnąć po dotacje do 1 mln zł. Kto ma szansę na te pieniądze?

— W ramach konkursu wsparciem zostaną objęte mikroprzedsiębiorstwa, które zaproponują wprowadzenie na rynek innowacji procesowej lub produktowej co najmniej na regionalnym poziomie. Do tej pory premiowaliśmy te firmy, które wprowadzały innowacyjne rozwiązania dla samego przedsiębiorstwa, teraz trzeba będzie wykazać szerszy zakres innowacyjności — mówi Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Unia dofinansuje maksymalnie 35 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Firmy planujące udział w konkursie powinny pamiętać o tym, że według jego zasad innowacją nie jest modernizacja, rutynowe ulepszenia poprawiające parametry techniczne i funkcjonalność produktu czy też zmiany sezonowe.

Dlatego na etapie oceny formalnej konieczne będzie okazanie opinii o innowacyjności sporządzonej według wzoru zamieszczonego w dokumentach konkursowych.

— Projekty, które będą kwalifikowały się do dofinansowania, to na przykład budowa nowego przedsiębiorstwa lub rozbudowa istniejącego, ewentualnie poszerzenie oferty firmy o nowe produkty — dodaje Elżbieta Polak.

Wsparcie można dostać także na inwestycje w produkty i procesy przyjazne dla środowiska, unowocześnienie działalności firmy przez nowe rozwiązania informatyczne, w tym usługi i aplikacje dla mikroprzedsiębiorstw, e-handel i tworzenie sieci.

Unia dofinansuje m.in. nabycie praw patentowych, licencji, know-how i nieopatentowanej wiedzy technicznej. Jedna firma może złożyć w konkursie tylko jeden projekt.

Z możliwości otrzymania wsparcia są wyłączone mikroprzedsiębiorstwa zajmujące się pośrednictwem finansowym, ochroną zdrowia oraz przypisane do działu „nieokreślony przemysł wytwórczy”.

Projekty trzeba dostarczyć w formie papierowej w dwóch egzemplarzach do siedziby Departamentu LRPO Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze lub Punktu Informacji i Naboru Wniosków w Gorzowie Wielkopolskim.

28.05

Do tego dnia można składać wnioski w naborze.

WIĘCEJ INFORMACJI

Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie www.lrpo.lubuskie.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu