Ludzie Eureko wrócą do PZU

Grzegorz Nawacki
25-06-2008, 00:00

Zmiana zasad zatrudniania i przywrócenie odebranych absolutoriów — to warunki, jakie stawia holenderska grupa.

Szansa na cząstkowy kompromis pomiędzy udziałowcami

Zmiana zasad zatrudniania i przywrócenie odebranych absolutoriów — to warunki, jakie stawia holenderska grupa.

Eureko, mniejszościowy akcjonariusz PZU, chce zmiany w zasadach zatrudniania członków zarządu największego polskiego ubezpieczyciela. Na czwartkowym walnym PZU, z inicjatywy Holendrów, ma być głosowana uchwała, która zniesie zasady wprowadzone za czasów prezesury Jaromira Netzla. Wówczas wprowadzono regułę, że jedyną możliwością jest praca na podstawie umowy o pracę, która na dodatek ma ściśle określony wzór.

— Gdy były wprowadzane te zapisy, protestowaliśmy. Uważamy, że w spółce powinna być większa swoboda, podobnie jak to ma miejsce w innych korporacjach, tzn. żeby była możliwość zatrudniania na podstawie kontraktów menedżerskich, a nie tylko umowy o pracę. Również w grupie PZU kontrakty menedżerskie nie były wcześniej niczym nadzwyczajnym — mówi Michał Nastula, prezes Eureko Polska.

Niewygodne zasady

Dla holenderskiej grupy zasady wprowadzone przez prezesa Netzla są niewygodne.

— Zatrudnianie na podstawie umowy o pracę w spółce objętej ustawą kominową ogranicza możliwość zasiadania w radach nadzorczych spółek z grupy PZU, co utrudnia nam kontrolę nad nimi. Dodatkowo w tym jedynym dopuszczalnym wzorcu umowy był bardzo szeroki zakaz konkurencji, który obejmował cały świat. Osoba z zarządu PZU nie mogłaby pojechać do USA i pracować w firmie ubezpieczeniowej. Zakaz konkurencji powinien obowiązywać, ale ograniczony do przedsięwzięć, które są realną konkurencją dla PZU — dodaje Michał Nastula.

Szansa na przełom

Taki zakaz konkurencji oznaczał, że przedstawiciele Eureko skierowani do zarządu PZU nie mogliby potem wrócić do pracy w centrali Eureko. Inny punkt walnego mówi o głosowaniu nad udzieleniem absolutoriów członkom zarządu za 2005 i 2006 r. Ministerstwo skarbu nie odpowiedziało nam wczoraj, jak będą głosować przedstawiciele skarbu. Jeśli uchwały zostałyby przyjęte, jest szansa na przełom.

— Rozważamy przywrócenie naszych przedstawicieli do zarządu PZU. Jeśli warunki zatrudnienia zostaną zmienione, a naszym przedstawicielom, którzy zasiadali uprzednio w zarządzie, zostaną przywrócone absolutoria, odebrane z przyczyn niemerytorycznych, to w dość szybkim tempie możemy wskazać członków zarządu z ramienia Eureko — mówi Michał Nastula.

Cały czas trwają negocjacje pomiędzy Eureko a skarbem państwa. Inwestor domaga się odkupienia kolejnego pakietu akcji ubezpieczyciela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ludzie Eureko wrócą do PZU