Luma dokłada do smart city

Precyzyjna geolokalizacja autorstwa Vizum skusiła warszawski fundusz. Po dołożeniu analityki inwestor wróży spółce karierę, m.in. w przemyśle

Tomasz Matjaszczuk, Adam Łabędzki i Marek Kozłowski w niektórych kręgach znani są jako twórcy aplikacji Elimi — inteligentniejszej wersji Tindera, co jednak nie zagwarantowało jej komercyjnego sukcesu. Teraz trzech przedsiębiorców z Trójmiasta zdecydowało się na przynajmniej kilkuletni związek z poważnym inwestorem i na polu dalekim od spraw damsko-męskich. Vizum.info, spółka rozwijająca m.in. platformę komunikacji bazującą na bardzo dokładnej geolokalizacji, dostała niemal 1 mln zł wsparcia od funduszu Luma Ventures.

Zobacz więcej

MIASTO SZANS: Trójmiejscy start-upowcy, ze wsparciem Luma Ventures, celują m.in. w rozwój smart city. Marek Kozłowski, Tomasz Matjaszczuk, Adam Łabędzki (kolejność od lewej), zapowiadają, że Vizum zastąpi dziesiątki miejskich i eventowych aplikacji. Fot. ARC

— Z naszych rozwiązań korzystają już m.in. biurowce w Gdańsku i miasto Gdynia oraz miejskie instytucje kulturalne, np. z Bydgoszczy — twierdzi Tomasz Matjaszczuk, wieloletni zarządca nieruchomości. Vizum zaczęło się właśnie od jego pytania o to, czy można tak zlokalizować sprzątaczkę, by być pewnym, że odwiedziła i sprzątnęła wszystkie miejsca zapisane w grafiku.

Agregat municypalny

Inwestycja Lumy w Vizum to dopiero pierwszy krok w pozyskiwaniu kapitału, spółka na rozwój w najbliższych kwartałach planuje pozyskać kolejne kilkaset tysięcy euro. Kapitał ma otworzyć drzwi do ekosystemów smart city poprzez rozwój oprogramowania i analityki wokół różnych form lokalizacji:od nadajników sieci komórkowych przez Wi-Fi po beacony.

— Rozwiązanie dla miast czy organizatorów imprez masowych pozwala im wysyłać wiadomości do użytkowników aplikacji w zawężeniu np. do piętra w bloku czy sektora na koncercie. Docelowy model biznesowy polega na odpłatnym dostępie dla każdej z instytucji, w cenie od kilkuset złotych miesięcznie. To ma być uniwersalny agregator informacji, zastępujący aplikacje miejskie czy festiwalowe, których powstaje bez liku, ale ich cykl życia jest bardzo krótki, a popularność niewielka — tłumaczy Adam Łabędzki.

Kluczową przewagą ma być precyzyjnamikrogeolokalizacja. Rozwijają ją na świecie dziesiątki spółek, zwykle jednak koncentrują się na rozwoju technologii lokalizacji (np. polski Estimote i beacony komunikujące się za pomocą bluetootha). Vizum.info koncentruje się na analityce i oprogramowaniu.

Wózek w górę

— Vizum świetnie wpisuje się w ideę smart city, zmieniając sposób komunikacji miasta z mieszkańcami. Ma też inne pomysły na siebie — zaznacza Tomasz Cichowicz, partner Luma Ventures, funduszu należącego do Radosława Miśkiewicza, jednego z najbogatszych polskich przemysłowców, właściciela m.in. Huty Łaziska.

To w hucie Vizum testuje swoje rozwiązania dla biznesu, analizując przebieg, trasy i stopień wykorzystania kilkudziesięciu wózków widłowych tak, by szybko zoptymalizować ich rozmieszczenie, liczbę i szlaki komunikacyjne. Szykuje się do wdrożeń dla branży budowlanej i ochroniarskiej. Luma Ventures jest obecnie najaktywniejszym funduszem vc na lokalnym rynku, mając wciąż ponad 35 mln zł do zainwestowania.

— Wkrótce ogłosimy kolejną, większą inwestycję w firmę tworzącą rozwiązania z istotnym komponentem z obszaru data science — zapowiada Tomasz Cichowicz.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Luma dokłada do smart city