Lux Med przejmuje Carolinę Medical Center

AT
opublikowano: 06-12-2013, 00:00

Sieć medyczna kupiła 81 proc. akcji w szpitalu ortopedycznym. Wspólnikiem jest Medicover.

Grupa medyczna Lux Med nabrała zawrotnego tempa na rynku fuzji i przejęć. Dwa dni temu poinformowała o przejęciu toruńskiego Tomografu, spółki specjalizującej się w diagnostyce obrazowej, wczoraj o zakupie Sport Mediki, spółki, która prowadzi znany w Warszawie szpital ortopedyczny Carolina Medical Center (CMC). Lux Med przejął blisko 81 proc. akcji szpitala. Dotychczasowym większościowym akcjonariuszem był Waldemar Sielski, znany głównie z branży informatycznej(pierwszy szef Microsoftu w Polsce). Kupiec nie ujawnia ani wartości transakcji, ani przychodów nowego nabytku. W 2011 r. CMC miała 5,5 mln zł straty netto przy 29,1 mln zł przychodów. Obecnie 90 proc. sprzedaży placówki pochodzi z jednorazowych opłat pacjentów (usługi fee-for-service). W skład placówki wchodzi szpital, liczący 36 łóżek, centrum diagnostyczne, rehabilitacyjne, poradnia, ambulatorium urazowe oraz centrum szkoleniowe.

— Przejęcie CMC wpisuje się w strategię inwestowania w usługi wysokospecjalistyczne — mówi Anna Rulkiewicz, prezes Lux Medu. Zdaniem Adama Rozwadowskiego, prezesa Enel-Medu, CMC może pochwalić się dobrą marką.

— Wypracowaną przez lata. Atutem spółki jest też duży udział przychodów ze sprzedaży usług komercyjnych — mówi Adam Rozwadowski.

Jego zdaniem, ortopedia jest perspektywiczną specjalizacją, bo Polacy masowo zaczęli uprawiać sporty, co często kończy się rosnącą liczbą urazów.

— Operacji ortopedycznych już dziś jest więcej niż innych, a ich liczba nadal będzie dynamicznie rosnąć — uważa Adam Rozwadowski.

W akcjonariacie nowego nabytku Lux Med spotka się z największym rywalem — Medicoverem, który w 2010 r. przejął mniejszościowy pakiet akcji szpitala. Co dalej? — Medicover pozostanie mniejszościowym udziałowcem CMC. Wiedzieliśmy, że Carolina szuka partnera strategicznego, ale nie była ona w kręgu naszego zainteresowania. Nasi klienci korzystali z usług CMC w niewielkim zakresie. Zresztą dostęp do wysokospecjalistycznej ortopedii i rehabilitacji zapewniamy w rozbudowanym oddziale ortopedycznym naszego szpitala, który jest blisko lecznicy CMC — twierdzi Marzena Smolińska, rzeczniczka grupy Medicover.

CMC nie jest jedynym szpitalem ortopedycznym, wystawionym na sprzedaż. Inwestora szuka Sport Klinika, placówka z Żor (w 2011 r. miała ponad 20 mln zł przychodów). W kolejce do śląskiej kliniki ustawili się inwestorzy finansowi i branżowi. Według naszych informacji, interesuje się nią m.in. CMC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane