Mabion wydłużył termin umowy z Novavaksem

opublikowano: 23-09-2022, 05:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Mabion o rok - do końca 2026 r. - wydłużył termin obowiązywania umowy z Novavaksem w sprawie produkcji antygenu szczepionki na koronawirusa. Polska spółka ma wytwarzać serię na wariant omicron.

Wartość umowy nie została zmieniona (wynosi szacunkowo 372 mln USD), a począwszy od stycznia 2023 r. ustalona cena jednostkowa za serię oraz za gotowość do wytworzenia produktu będzie indeksowana inflacją do końca trwania umowy.

Do końca 2023 r. Mabion powinien zrealizować powyżej 15 proc. wartości umowy, od połowy 2024 do końca 2025 r. około 55 proc., a w 2026 r. około 30 proc.

“W ramach Aneksu Novavax zobowiązał się również do podjęcia działań zmierzających do niezwłocznego zlecenia Spółce wykorzystania Manufacturing Slot do wytworzenia uzgodnionych przez strony serii antygenu szczepionki na COVID-19 wariant Omicron („Produkt Omicron”), w tym do transferu technologii“ - dodano.

Mabion zaznaczył, że wskutek zawarcia aneksów spółka wraca do prac związanych z aktualizacją harmonogramu prac projektowych, mających na celu rozwój MabionCD20 pod kątem rejestracji na rynku europejskim i amerykańskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane