Maciej Giertych wycofał się z wyborów prezydenckich

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-10-2005, 15:26

Kandydat Ligi Polskich Rodzin Maciej Giertych zrezygnował we wtorek ze startu w wyborach prezydenckich. Nie powiedział, na kogo powinni oddać głos jego zwolennicy. Giertych zaapelował do innych kandydatów na prezydenta, którzy - jak to określił - "nie mają szans w wyborach", aby również zrezygnowali, umożliwiając rozstrzygnięcie tych wyborów już w I turze.

Kandydat Ligi Polskich Rodzin Maciej Giertych zrezygnował we wtorek ze startu w wyborach prezydenckich. Nie powiedział, na kogo powinni oddać głos jego zwolennicy. Giertych zaapelował do innych kandydatów na prezydenta, którzy - jak to określił - "nie mają szans w wyborach", aby również zrezygnowali, umożliwiając rozstrzygnięcie tych wyborów już w I turze.

Również lider LPR Roman Giertych nie wskazał, na kogo powinni głosować sympatycy Ligi. "Elektorat LPR jest elektoratem świadomym i dobrze będzie wiedział, co ma zrobić" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej R.Giertych. Zaapelował o udział w wyborach prezydenckich i dodał, że każdy rozstrzygnie we własnym sumieniu, na kogo oddać głos. Według ostatnich sondaży, M. Giertych mógłby liczyć na 1-2 proc. poparcia.

Wcześniej R.Giertych przedstawił warunki, po spełnieniu których LPR mogłaby poprzeć rząd kandydata PiS na premiera Kazimierza Marcinkiewicza. List, który w tej sprawie wysłała do PiS Liga, R.Giertych nazwał "gestem dobrej woli" wobec PiS. Dodał, że decyzja jego ojca jest "również gestem dobrej woli".

Według Macieja Giertycha, prezydent Aleksander Kwaśniewski wykonał "destrukcyjną pracę", zarządzając pierwsze posiedzenia Sejmu na 19 października, czyli przed spodziewaną II turą wyborów prezydenckich. 

M.Giertych argumentował, że podjął decyzję o wycofaniu się z rywalizacji o fotel prezydenta kraju, bo jego zdaniem, wybory powinny być rozstrzygnięte już w pierwszej turze. "Jest to interes nas wszystkich i przede wszystkim państwa polskiego" - zaznaczył M.Giertych.

Jak dodał, trudności ze sformowaniem rządu i władz parlamentu wiążą się z niepewnością, kto zostanie prezydentem, Według niego, do rozstrzygnięcia wyborów nie będzie wiadomo, jacy ludzie trafią do Kancelarii Prezydenta, a jacy będą mogli pracować w strukturach rządowych i zasiąść we władzach Sejmu i Senatu.  

Po wycofaniu się Macieja Giertycha pozostało 12 kandydatów na urząd prezydenta. Jednak na karcie do głosowania, którą każdy wyborca otrzyma w niedzielę, znajdzie się 14 nazwisk kandydatów. Obok nazwisk osób kandydujących znajdzie się nazwisko Daniela Podrzyckiego, który zginął w wypadku samochodowym, oraz Macieja Girtycha. Ponieważ część kart do głosowania została już wydrukowana, jest za późno na dokonanie zmian. O zmianach będą wyborców informować obwieszczenia PKW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane