Mądrzy liderzy wiedzą, jak mają unikać stresu

Dorota Czerwińska
opublikowano: 12-10-2007, 00:00

Największe ograniczenia rozwoju lidera nie tkwią w jego pracy lub w wynikach zawodowych, lecz w problemach z życia prywatnego.

rozmowa Polując na sukces, nie potrafimy powiedzieć „nie”

Największe ograniczenia rozwoju lidera nie tkwią w jego pracy lub w wynikach zawodowych, lecz w problemach z życia prywatnego.

Endrik Randoja, Fastleader.com: Dlaczego liderom trudno czasem zrozumieć pracowników i partnerów?

Manfred Kets de Vries, profesor rozwoju przywództwa w INSEAD: Teraz w modzie jest inteligencja emocjonalna oznaczająca prawdziwe zrozumienie, co jest ważne w życiu drugiej osoby. Świat jest coraz bardziej irracjonalny i ludzie szukają narzędzi pomagających im zrozumieć, jak ten świat funkcjonuje. Stawanie się bardziej inteligentnym emocjonalnie jest jednym z tych narzędzi. Sukces osiągają ci liderzy, którzy rozumieją, jak sprawić, by podwładni dali z siebie jak najwięcej. Niektórzy przywódcy są w tym źli i dobrze to po prostu przyznać. A w czasach irracjonalności lider musi wiedzieć, na czym polega motywacja pracowników. Łatwiej o to w przypadku małego biznesu, w firmach zatrudniających ponad tysiąc osób trudniej stworzyć rodzinną atmosferę.

Jakie są główne problemy współczesnych liderów?

Z relacjami interpersonalnymi. Wielu liderów jest trochę zawiedzionych, że ich kariera nie rozwija się aż tak dobrze, jak to sobie zaplanowali. Niektórzy menedżerowie średniego szczebla wątpią, czy poradzą sobie na wyższym stanowisku. Największy problem tkwi jednak w tym, że życiu liderów brakuje równowagi. Jeśli masz mniej niż 30 lat, życie jest przed tobą. Potem zaczynasz sobie zdawać sprawę, jak jest naprawdę i ostatecznie umierasz. Liderzy często nie mają partnerów — głównie dotyczy to kobiet przywódców. Najważniejszą misją lidera staje się zatem odnalezienie celu w życiu i w pracy.

Rozwiązanie osobistych problemów pomoże być lepszym przywódcą?

Tak. Niektórzy ludzie dzielą swoje życie na pracę zawodową i sprawy prywatne. Błąd. Bywa, że ktoś beznadziejny w życiu prywatnym, komu nie układa się z rodziną, szuka pocieszenia, spędzając więcej czasu w pracy. Taki lider osiąga dużo i może być nawet podziwiany przez innych, ale nie powinno się go naśladować. Jest zresztą bardzo niewydajny.

Jak się motywować w pracy i w życiu prywatnym?

Mamy coś, co nazywam „kotwicami kariery ” — coś, co nas głęboko interesuje w pracy. Jedni lubią zrównoważone życie, drudzy ekscytację, inni gry polityczne. W swoich książkach piszę też o „kotwicach życiowych”. Jeden z moich przyjaciół uwielbia jeść tak bardzo, że prawie zajadł się na śmierć. Doktorzy go ostrzegali, a on tył, aż dostał ataku serca. Ale do tego czasu fascynował się zajęciami, które pozwalały mu dobrze jeść. To prymitywne, ale prawdziwe. Dla mnie ważną kotwicą jest zrównoważone życie, możliwość spędzania czasu z ludźmi, o których dbam. Dla niektórych urasta to do rangi religii.

Jak sobie radzić ze stresem?

Stres przerażająco rośnie wśród liderów. Jednym z powodów jest internet — za dużo informacji. Ludzie uczestniczą w moich kursach podczas dnia, a pod wieczór chcą ogarnąć ogromną liczbę e-maili, którą otrzymali. Polując na sukces, nie potrafią powiedzieć „nie”. Dostają tak wiele wiadomości, że prawie nie czytają literatury. By uciec od niezdrowego stresu, musisz pomyśleć o swoich kotwicach życiowych. O tym, co dla ciebie ważne, i czy to co teraz robisz, pomaga ci osiągnąć tę ważną dla ciebie sprawę.

Mądrzy przywódcy

22 i 23 października w centrum Manggha w Krakowie odbędzie się Konferencja Przywództwa Fastleader „Jak działają mądrzy liderzy”. Menedżerowie będą mieli okazję zdobyć wiedzę o działaniu najlepszych liderów firm z Polski i świata, motywowaniu siebie i inspirowaniu pracowników, zwiększaniu efektywności, planowaniu działań i regenerowaniu sił. Mówcami będą m.in. Holender Manfred Kets de Vries, profesor szkoły biznesu INSEAD, uznany przez pisma biznesowe za czołowego myśliciela z zakresu zarządzania, oraz Brytyjczyk Geoff Burch, zwany „alternatywnym guru biznesu”. Doświadczenia polskich liderów będą zaprezentowane podczas omawiania wyników badań przywództwa i dyskusji panelowej. Pierwszego dnia rozdane zostaną nagrody dla najlepszych przywódców: prezesów, którzy są skutecznymi menedżerami, cenionymi przez pracowników. Szczegółowy program: http://fastleader3.cma.ee/index.php?lang=pol&main_id=221.

„Puls Biznesu” jest sponsorem strategicznym konferencji.

Endrik Randoja

Fastleader.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu