Majątek AM Techniki jest wart tylko 7 mln zł

Adam Brzozowski
opublikowano: 07-01-2003, 00:00

Syndyk masy upadłościowej spółki AM Technika, producenta materiałów reklamowych oraz chłodziarek, szuka chętnych do kupna jej majątku. Wycenił go na 7 mln zł. Spółka, która kiedyś myślała nawet o giełdzie, została zlikwidowana za długi m.in. wobec Kredyt Banku.

Postawiona w stan likwidacji spółka AM Technika z Sobowa k. Ożarowa w woj. świętokrzyskim, producent urządzeń technicznych oraz chłodniczych, czeka na inwestora. Syndyk masy upadłości AM Techniki chce w całości sprzedać przedsiębiorstwo za 7 mln zł. Potencjalny nabywca będzie mógł kontynuować działalność AM Techniki, korzystając z jej marki oraz kontaktów w branży reklamowej i piwnej. Obecny dzierżawca majątku firmy — spółka Bak — rozważa możliwość wzięcia udziału w przetargu zorganizowanym przez syndyka.

Bankructwo AM Techniki, która jeszcze trzy lata temu wykazywała obroty rzędu 30 mln zł rocznie i planowała śmiałe przedsięwzięcia inwestycyjne, spowodowane było zaprzestaniem spłacania należności.

Według Marioli Piaseckiej-Leydo, syndyka spółki, firmę pogrążyły m.in. nieudane kontrakty z ukraińskimi kontrahentami w 2000 roku. Lista wierzycieli, którzy nie byli w stanie wyegzekwować swoich należności, wydłużyła się od tamtego czasu do 500 pozycji. Upadłość przedsiębiorstwa ogłoszona została w kwietniu 2002 roku.

— AM Technika najbardziej zadłużona jest w tarnobrzeskim oddziale Kredyt Banku, w którym zaciągnęła kilka kredytów na łączną kwotę 15,35 mln zł (wraz z odsetkami). Na liście wierzycieli przedsiębiorstwa drugą poważną pozycję stanowią zobowiązania publiczno- -prawne (m.in. wobec ZUS) w kwocie 8 mln zł. Jednak w pierwszej kolejności z pieniędzy ze sprzedaży majątku firmy będą pokryte zagłości wobec pracowników. Spółka winna jest im 800 tys. zł — wymienia Mariola Piasecka-Leydo.

Najlepszym rozwiązaniem dla potencjalnych inwestorów, którzy zdecydują się na kontynuowanie produkcji AM Techniki, będzie zakup przedsiębiorstwa w całości z nieruchomościami, maszynami oraz nazwą i marką zakładu. Jeżeli wariant ten nie przyciągnie inwestorów, wówczas majątek zostanie podzielony.

— Kielecka firma Bak, założona przez dawnych kooperantów AM Techniki, obecnie dzierżawi większą część składników majątku, zatrudniając ponad 100 osób jego dawnej załogi przy produkcji schładzarek do piwa. Jest prawdopodobne, że zdecyduje się ona na zakup firmy — mówi Mariola Piasecka-Leydo.

Piotr Oler, prezes spółki Bak, potwierdza zainteresowanie ofertą syndyka, jednak na razie na tym się kończy.

W 2000 r. AM Technika zatrudniała 240 osób, a łącznie ze spółkami zależnymi (Metalchem i AM Trading oraz stowarzyszonej Techmix z Mielca) dawała pracę 600 osobom.

W chwili likwidacji firma zatrudniała już tylko 100 osób. Jej spółki zależne funkcjonują dziś samodzielnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu