Majątek Formusa kusi trzech

Dawid Tokarz
opublikowano: 05-02-2002, 00:00

Dziś mija termin składania ofert przez inwestorów, skłonnych przejąć majątek Formusa, do niedawna jednej największych w kraju spółek, oferujących bezprzewodowy dostęp do Internetu. Zainteresowanie wyraziły trzy firmy — wynika z nieoficjalnych informacji.

Termin składania ofert na przejęcie znajdującego się w upadłości Formusa, do niedawna jednego z liderów rynku radiowego dostępu do Internetu, upływa dzisiaj.

— W porozumieniu z Westdeutsche Landesbankiem, który dysponuje zastawem rejestrowym na całym majątku Formusa, syndyk wysłał memoranda informacyjne do 24 potencjalnie zainteresowanych podmiotów. Dziś będzie wiadomo, czy i jaki będzie odzew — mówi jeden z pracowników Formusa.

Według nieoficjalnych informacji, do wczoraj zainteresowanie wyraziły trzy firmy IT. Wśród nich nie było Tel-Energo, które jeszcze w 2001 r. prowadziło rozmowy na temat wejścia kapitałowego do Formusa, a Andrzej Arendarski, prezes TE przed dwoma tygodniami mówił otwarcie w ,,PB’ o możliwości przejęcia warszawskiej spółki.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Alicja Hnatkowska, syndyk Formusa, nie zwróciła się do sędziego komisarza o umorzenie upadłości. Chciała tak uczynić z powodu rozbieżności między nią a WestdLB, który jest jednym z największych wierzycieli.

Alicja Hnatkowska zrezygnowała z tego kroku, nie chcąc tworzyć zamieszania w trakcie wysyłania zapytań ofertowych.

Konflikt między WestLB a syndykiem doprowadził jednak do tego, że w ostatnich dniach sieć dostępowa Formusa ostatecznie przestała działać. Bank nie wywiązał się bowiem z płatności na rzecz Telekomunikacji Polskiej i Telia International Carrier, które w odpowiedzi odłączyły Formusa od swojej sieci światłowodowej.

— Sprzedanie majątku z działającą siecią byłoby dużo łatwiejsze. WestLB po raz kolejny działa na szkodę spółki — twierdzi anonimowo pracownik Formusa.

West LB odmówił komentarza.

Właśnie sieć, zlokalizowana w ośmiu największych aglomeracjach Polski, jest największym atutem Formusa. Formalnie należy ona jednak do Alcatela, który ją dostarczył. Formus zapłacił bowiem za nią 27 mln USD (113 mln zł), a miał 32 mln USD (134 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Majątek Formusa kusi trzech