Makarony zbroją się przed giełdą

SG
opublikowano: 23-01-2007, 00:00

Producent makaronu Sorenti wchodzi na rynek dań gotowych, a później na parkiet.

Producent makaronu Sorenti wchodzi na rynek dań gotowych, a później na parkiet.

Makarony Polskie, przygotowujące się do publicznej oferty, przejmują firmę Stoczek, producenta dań gotowych. To pierwszy krok do budowy grupy spożywczej. W rezultacie łączne przychody pro forma obu firm w tym roku mają sięgnąć 90 mln zł. Rzeszowska spółka już rozgląda się za kolejnymi akwizycjami. Najpierw jednak oferta publiczna, może jeszcze w pierwszym kwartale.

Spółka złożyła prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego już w listopadzie ubiegłego roku. Długotrwała procedura dopuszczeniowa była związana przede wszystkim z negocjacjami w sprawie przejęcia Stoczka. Przejęta spółka posiada 7,4 proc. w segmencie dań gotowych.

— Transakcja zmusiła nas do zmiany parametrów. Zwiększymy emisję skierowaną do inwestorów giełdowych, a także wyemitujemy akcje dla obecnych udziałowców Stoczka — mówi Paweł Nowakowski, prezes Makaronów Polskich.

Celami emisji będzie rozbudowa mocy produkcyjnych, rozwój sieci dystrybucji, zwiększenie kapitału obrotowego oraz umocnienie portfolio produktów z naciskiem na promocję posiadanych marek. Spółka nie wyklucza również, że część środków wykorzysta na kolejne akwizycje.

— Chcemy budować grupę, która będzie obecna w najbardziej atrakcyjnych segmentach rynku spożywczego. Program inwestycyjny na najbliższe dwa lata opiewa na 40 mln zł. Zostanie sfinansowany z emisji, kredytów i środków własnych. Realizacja planów rozwoju będzie odbywać się poprzez rozwój organiczny, ale również w grę wchodzą przejęcia — dodaje prezes Makaronów Polskich.

Same Makarony Polskie oczekiwały w ubiegłym roku przychodów na poziomie 45 mln zł.

Firma ze Stoczka Łukowskiego specjalizuje się w produkcji dań gotowych (kontroluje 7,4 proc. tego rynku według MEMBR na 2005 r.). W jej ofercie są ponadto m.in. mrożonki, pasztety i dżemy. Spółka zmodernizowała zakład produkcyjny w 2002 r. Obecnie wykorzystuje swoje moce produkcyjne jedynie w 40 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SG

Polecane