Maklerzy nie odpuszczą

Magdalena Graniszewska
14-06-2011, 00:00

Izba Domów Maklerskich apeluje do ministra skarbu o poparcie kandydata "najpełniej" reprezentującego branżę maklerską.

Izba Domów Maklerskich apeluje do ministra skarbu o poparcie kandydata "najpełniej" reprezentującego branżę maklerską.

Temperatura wokół sporu o "brokerskiego" członka rady giełdy nie opada. W zeszłym tygodniu przypomnieliśmy, że 27 czerwca, na zwyczajnym walnym zgromadzeniu, akcjonariusze warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych powołają radę giełdy na nową kadencję. Gorąco jest wokół jednego stanowiska — przysługującego domom maklerskim.

List za listem…

Od grudnia 2010 r. Izba Domów Maklerskich (IDM) próbuje doprowadzić do powołania na to miejsce Waldemara Markiewicza, prezes DB Securities. Bezskutecznie. Niezbędnego poparcia nie udziela mu bowiem skarb państwa, który ma 35 proc. głosów i kontroluje GPW.

IDM zaapelowała już w tej sprawie do premiera Donalda Tuska. Koresponduje też z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem. W najnowszym piśmie do ministra, z zeszłego tygodnia, domaga się większej transparentności przy powoływaniu członków nadzoru i większego nacisku na niezależność członka rady giełdy, reprezentującego domy maklerskie.

— Wybór kandydata niezależnego, reprezentującego domy maklerskie, powinien być dokonany spośród kandydatów reprezentujących najpełniej tych akcjonariuszy. Nie powinien być dokonywany przy zaangażowaniu akcjonariusza dominującego oraz władz samej giełdy — podkreśla w piśmie Jacek Jaszczołt, prezes IDM.

IDM zarzuca resortowi skarbu, że na ostatnim walnym poparł kandydaturę Jacka Lewandowskiego, prezesa Ipopemy, czyli brokera niezrzeszonego w IDM. Nie przeszedł przez to kandydat IDM, która, jak lubi podkreślać sama izba, reprezentuje 23 z 28 krajowych członków giełdy, generujących 75 proc. całkowitych obrotów na GPW.

…o miękkim prawie

W oficjalnym piśmie minister skarbu oświadczył, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. W podobnym tonie wypowiada się Przemysław Szpytka, partner zarządzający Compliance Partners.

— Z prawnego punktu widzenia każdy kandydat zgłoszony przez dom maklerski będący członkiem giełdy, niezależnie od jego wielkości czy poparcia środowiska, powinien być traktowany tak samo — uważa Przemysław Szpytka.

Zwraca jednak uwagę, że widać wyraźnie, że większość uczestników rynku nie chce rozpatrywać tej kwestii na poziomie twardego prawa.

— Woleliby analizować tę sprawę na poziomie relacji inwestorskich i stosunków pomiędzy dominującym akcjonariuszem a resztą rynku — zauważa Przemysław Szpytka.

IDM zapowiada, że w czerwcu ponownie zgłosi kandydaturę Waldemara Markiewicza. Co na to resort skarbu?

— Spekulowanie na temat ewentualnych kandydatur jest zdecydowanie przedwczesne. Z pewnością powołanie członków rady giełdy nastąpi z poszanowaniem zapisów statutu oraz obowiązujących w spółce zasad ładu korporacyjnego — oświadczyło biuro prasowe MSP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Maklerzy nie odpuszczą